zamknijzamknij
zamknij
biuletyn informacji publicznej strona główna
     
Komunikaty
Gmina Chmielnik
Urząd Gminy Chmielnik
Sprzedaż lub dzierżawa nieruchomości
Aktualności
Realizacja zadań przy udziale środków zewnętrznych
Sołectwa
Jednostki organizacyjne gminy
MKS - Międzygminna Komunikacja Samochodowa
Podkarpacki portal turystyczny
Ogłoszenia
LINKI
012345

Gmina Chmielnik Aktualności
Promocja Sołectwa Wola Rafałowska

 

 „Promocja Przedsiębiorczości Sołectwa Wola Rafałowska

Rada Sołecka wraz z partnerami zrealizowała projekt „Promocja Przedsiębiorczości Sołectwa Wola Rafałowska” dofinansowany z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020 a także z Urzędu Gminy Chmielnik.

Celem tego projektu było kreowanie przedsiębiorczości, aktywności, rozwijanie tożsamości, budowanie wizerunku naszej wioski jako przedsiębiorczej, aktywnej, integrującej się i kulturowo bogatej.

Wykonano i zainstalowano na placu „Arena” dużą mapę sołectwa z zaznaczonymi miejscami prowadzenia działalności gospodarczej, rolniczej i kulturotwórczej oraz wybudowano dwie oazy: oazę przedsiębiorczości i oazę kulturową. Obiekty te wykonali młodzi miejscowi przedsiębiorcy:
Firma M-DOM Meble na wymiar – Paweł Szajna
oraz Firma Ciesielsko-Stolarska MarKam – Kamil Marciniec.
Szczycimy się tym, że w naszej miejscowości są takie firmy jak: REWA, CZER-BUD, HIPAR, SZiK - są to firmy szeroko znane, zatrudniające wiele osób oraz Zakład Aktywności Zawodowej, w którym znajdują zatrudnienie osoby niepełnosprawne.

Na terenie wsi mamy drobnych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Świadczą oni usługi handlowe, budowlane, stolarskie, ciesielskie, motoryzacyjne, informatyczne, transportowe, krawieckie, muzyczne, obsługę imprez okolicznościowych itp.

Możemy być dumni z tego, że na wsi jest jeszcze grupa rolników, którzy w sposób nowoczesny prowadzą gospodarstwa rolne produkujące mleko, mięso, jaja, zboże, warzywa i owoce. Cieszy nas także fakt, że istnieje wielu rolników, którzy gospodarują na niewielkich areałach, podtrzymują tradycyjne sposoby uprawy roli, produkując na potrzeby własnych rodzin. Ta drobna działalność rolnicza jest również godna uwagi ze względu na dbałość o polską ziemię.

Wola Rafałowska również pachnie miodem. Trzech pszczelarzy prowadzi wzorowo swoje pasieki. Posiadają certyfikaty dokumentujące ich umiejętności jak również zdobywają wysokie nagrody w różnego rodzaju konkursach związanych z pszczelarstwem. W naszej miejscowości jest także stadnina koni, w której to można nabywać i rozwijać swoje umiejętności jeździeckie.

Według informacji Urzędu Gminy na terenie Woli Rafałowskiej zarejestrowanych jest 36 aktywnie działających podmiotów gospodarczych. Na chwilę obecną tylko część osób odpowiedziało na nasze zaproszenie do współpracy, dając informacje o swej działalności do gabloty, za co im bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu pozostali wkrótce dołączą do nich. Wszystkich przedsiębiorców, którzy działają i mieszkają w Woli Rafałowskiej, a swoją działalność mają zarejestrowaną poza Gminą Chmielnik także serdecznie zapraszamy do zaprezentowania się w istniejących oazach.

Zorganizowano festyn „Święto Przedsiębiorczości”, którego głównym zadaniem było promowanie rodzimych przedsiębiorców, rolników, twórców rękodzieła, hobbystów, pasjonatów, a także podkreślenie walorów naszej miejscowości. Mimo przełożenia terminu z 3-go na 10-go września wszystko się udało.

Jako wieś możemy się również poszczycić bardzo bogatą ofertą rękodzieła. Są to: wyroby haftowane (obrusy, obrazy), obrazy olejne, obrazy malowane na szkle, kartki okolicznościowe i zakładki, wyroby ludowe dekoracyjne jak kwiaty z bibuły, pisanki wielkanocne, bombki choinkowe, wyroby użytkowe z drewna oraz architektura ogrodowa, wyroby kowalskie. Jesteśmy dumni, że podczas „Święta Przedsiębiorczości” zaprezentowało się tak wielu wystawców z naszej miejscowości, byli to:

 1. Zakład Aktywności Zawodowej w Woli Rafałowskiej – największy w terenie pracodawca osób niepełnosprawnych.

 2. WITROL - Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Kazimiery i Tadeusza Witowskich. To gospodarstwo z chowem bydła ukierunkowanego na produkcję mleka i produkcją roślinną. Prowadzą sprzedaż bezpośrednią płodów rolnych.

 3. Tomasz i Urszula Bartoszek – prowadzą gospodarstwo rolne nastawione na produkcję zwierzęcą polegająca na hodowli trzody chlewnej oraz kur. Dzięki własnym paszom otrzymywane produkty są ekologiczne.

 4. Małgorzata Ciura „Ameba” - pracownia krawiectwa, rękodzieła i florystyki wraz z ogólnie dostępną pasmanterią oprócz tego szyszki weselne i inne drobiazgi.

 5. Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” i osoby tam działające mające swoje pasje i dzielące się nimi z innymi.

 6. Agnieszka Kołodziej - połączenie artystycznej duszy, kreatywnej głowy, zręcznych rąk z potrzebą działania.

 7. Elżbieta Kmieć – absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Od niedawna mieszka w Woli, maluje, wykonuje kartki okolicznościowe i ozdoby. Prowadzi sprzedaż prac malarskich w kraju i za granicę.

 8. Łukasz i Magdalena Murias - od trzech lat prowadzą bezstajenny chów koni, posiadają dwa konie, rasy huculskiej oraz haflinger.

 9. Jolanta Marciniec - od niedawna pasjonuje się pieczeniem ciast, w przyszłości marzy o otworzeniu własnej kawiarni, w której będzie można wypić dobrą kawę i zjeść pyszne ciacho.

 10. Patryk Nazimek - sztuka w każdej postaci jest mu bardzo bliska; uwielbia chodzić do teatru, słuchać muzyki, podziwiać piękno natury. Wykonuje kartki okolicznościowe, ozdoby okolicznościowe, bukiety.

 11. Krzysztof Szajna - Szajna Industrial Design – producent oświetlenia, mebli oraz artykułów dekoracyjnych w stylu Industrial.

 12. Ewa Tereszkiewicz - reprezentuje markę kosmetyków TianDe - wyprodukowanych na bazie naturalnych składników.

  

 

  

Mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z pracami sąsiadów, co równocześnie może zachęci innych do ujawnienia swoich zainteresowań i pasji.

Podczas festynu był czas na podziękowania dla wszystkich, którzy pracowali przy realizacji projektu oraz pokazali swoje działania podczas Święta Przedsiębiorczości, a koordynator w podziękowaniu od przedsiębiorców, za pomysł projektu promującego miejscową przedsiębiorczość, otrzymał własnoręcznie wykonaną przez nich żelazną różę.

Mieszkańcy i goście mogli posłuchać kapeli „Pogórzanie” z Dynowa i obejrzeć energetyczny występ grupy tańczącej zumbę. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, a zakończyła ją zabawa taneczna.

  

Składam serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, dzięki, którym organizacja festynu była łatwiejsza. Szczególne podziękowania składam Stowarzyszeniu „Nasza Wola”, które wzięło na siebie więcej niż było zapisane w umowie partnerskiej. Dziękuję strażakom z OSP w Woli Rafałowskiej i młodzieży z Klubu Sportowego SZiK za prace przy przygotowaniu festynu. Serdecznie dziękuję podopiecznym Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik za wykonanie prac plastycznych ukazujących różne zawody.

Koordynator projektu
Tadeusz Witowski


drukuj


Niedziela, 18 Lutego 2018 r.
WYSZUKIWARKA
Sprzedaż nieruchomości
Aktualności
30 Stycznia 2018 r.
Ostatnia aktualizacja komunikatów 30-01-2018 r.
22 Grudnia 2017 r.
Nowe zasady segregacji odpadów komunalnych na terenie Gminy Chmielnik obowiązujące od 1 stycznia 2018 r.
6 Pażdziernika 2017 r.
Rada Sołecka wraz z partnerami zrealizowała projekt "Promocja Przedsiębiorczości Sołectwa Wola Rafałowska" dofinansowany z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020 a także z Urzędu Gminy Chmielnik.
19 Lipca 2017 r.
Wakacyjny Turniej Piłkarski o Puchar Wójta Gminy Chmielnik - lipiec 2017 r.
Ogłoszenia własne
15 Lutego 2018 r.
Zarządzenie Nr 8/2018 Wójta Gminy Chmielnik z dnia 15 lutego 2018 sprawie powołania Komisji Konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2018 roku przez Gminę Chmielnik
22 Grudnia 2017 r.
Harmonogram odbioru odpadów komunalnych dla Gminy Chmielnik za I półrocze 2018
22 Grudnia 2017 r.
Nowe zasady segregacji odpadów komunalnych na terenie Gminy Chmielnik obowiązujące od 1 stycznia 2018 r.
11 Pażdziernika 2017 r.
Instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców gmin ROF w ramach projektu "Wsparcie rozwoju OZE na terenie ROF - projekt parasolowy" - Aktualizacja.
22 Sierpnia 2016 r.
Zaproszenie lokalnych przedsiębiorców i innych podmiotów do włączenia się do ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny
Ogłoszenia inne
5 Lutego 2018 r.
Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie podkarpackim zaprasza na bezpłatne konsultacje dotyczące Funduszy Europejskich
30 Stycznia 2018 r.
KOWR jako jednostka administracji publicznej, której powierzono administrowanie funduszami promocji oraz obsługę rachunków bankowych poszczególnych funduszy.
17 Stycznia 2018 r.
Trwa nabór w Ogólnopolskim Konkursie Grantowym Programu „Równać Szanse 2018” na projekty dla młodych ludzi
15 Stycznia 2018 r.
Możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność"
22 Grudnia 2017 r.
Komunikat Agencji Restrukturyzacji i Moderacji Rolnictwa w sprawie obowiązek złożenia do BP ARiMR spisów stad do końca roku kalendarzowego.
22 Grudnia 2017 r.
Komunikat Głównym Inspektoracie Weterynarii w sprawie afrykańskiego pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.
15 Listopada 2017 r.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie będzie dodatkowo prowadził działania sprawdzające i egzekwujące wykonanie okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych i instalacji gazowych
14 Listopada 2017 r.
W związku z uruchomieniem procedury związanej z aktualizacją Strategii Rozwoju Lokalnego zapraszamy wszystkich przedstawicieli interesariuszy LSR do zapoznania się z proponowanymi zmianami
9 Listopada 2017 r.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie podaje do publicznej wiadomości obwieszczenie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.
6 Listopada 2017 r.
"Maluch+" 2018 to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
3 Listopada 2017 r.
Informuję o planowanej w terminie 17 - 26 listopada 2017 r. dodatkowej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie
3 Listopada 2017 r.
Szkolenia w zakresie JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców
25 Pażdziernika 2017 r.
Szkolenie dla osób utrzymujących trzodę chlewną oraz drób. Szkolenie poprowadzi pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rzeszowie
11 Pażdziernika 2017 r.
Instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców gmin ROF w ramach projektu "Wsparcie rozwoju OZE na terenie ROF - projekt parasolowy" - Aktualizacja.
28 Września 2017 r.
Programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy / otrętu bydła oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych w wybranych stadach bydła
28 Września 2017 r.
Rozporządzenie i APEL do hodowców drobiu: Wirus w sprawie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8
14 Września 2017 r.
Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie dla hodowców drobiu
14 Września 2017 r.
Apel do hodowców trzody chlewnej dotyczy ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń.
MKS
6 Lipca 2017 r.
Informujemy Pasażerów zainteresowanych dojazdem w godzinach nocnych do Chmielnika i Zabratówki spod WSK (...)
17 Listopada 2016 r.
Rozkład jazdy autobusów MKS oraz cennik
6 Maja 2013 r.
Cennik na usługę wymiany i przechowywania opon, uwzględniający zniżkę dla mieszkańcówz terenu Związku Gmin PKS
7 Maja 2010 r.
Schemat sieci komunikacyjnej MKS
Realizacja: ProART