+48 17 22 96 606 | sekretariat@chmielnik.pl

Podziękowanie za pomoc w walce z żywiołem i usuwaniem jego skutków


autor: Krzysztof Grad - Wójt Gminy
Powódź - Chmielnik 2020 

Podziękowanie za pomoc w walce z żywiołem i usuwaniem jego skutków

W dniu 26.06.2020 roku znaczny obszar naszej Gminy, a dokładnie miejscowości Chmielnik, Błędowa Tyczyńska i Zabratówka został zniszczony przez powódź. Żywioł dokonał znacznych strat zarówno mieniu wielu rodzin jak i w infrastrukturze komunalnej. Wraz z ustąpieniem wody odsłonił się łamiący serce krajobraz zniszczeń i strat.

Dziękujemy, że w tym trudnym czasie nie czuliśmy się osamotnieni i mogliśmy liczyć na pomoc z wielu stron.

Pierwsi z pomocą począwszy od walki z wodą do porządkowania terenu i wypompowywania wody ruszyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa podkarpackiego. Oczywiście najwięcej godzin poświęcili strażacy z naszych jednostek, którzy niejednokrotnie nie bacząc na to, że ich gospodarstwa ucierpiały w wyniku powodzi ruszyli z pomocą do innych.

W pierwszy dzień po powodzi teren gminy odwiedził Premier Rządu RP Pan Mateusz Morawiecki wraz z Wojewodą Podkarpackim Panią Ewą Leniart.

Zgodnie z deklaracją Premiera z pomocą w przywróceniu przejezdności dróg i mostów ruszyło wojsko, a konkretnie Wojska Inżynieryjne z Niska, które dysponowały odpowiednim sprzętem i pomogły w zabezpieczeniu uszkodzonych mostów i dróg, czy wyciąganiu konarów drzew.

Ogrom pracy porządkowej i pomocy przy ładowaniu bardzo dużej ilości odpadów powstałych w wyniku powodzi włożyli żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

W porządkowaniu terenu, wykorzystując prywatny sprzęt: ciągniki, koparki, przyczepy pomagali liczni mieszkańcy gminy.  Do pomocy mieszkańcom w porządkowaniu ich obejść ruszyli harcerze.

Już w pierwszym dniu po powodzi do Gminy przyjechał Dyrektor Caritas deklarując uruchomienie zbiórki dla osób poszkodowanych, dzięki czemu taka pomoc już trafia do poszkodowanych.

Pomocą psychologiczną mieszkańców wspiera Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie.

Z pomocą dla osób nie mających możliwości przygotowania ciepłego posiłku ruszył nasz lokalny przedsiębiorca Piotr Kusz. Był również nieoceniony w sprawnym zapewnieniu posiłku regeneracyjnego dla strażaków i żołnierzy niosących pomoc. 

Z pomocą rzeczową pośpieszyli również mieszkańcy sąsiednich gmin, jednostki OSP z terenu miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego oraz Hufiec ZHP w Rzeszowie, którzy organizowali zbiórki środków czystości, ręczników, pościeli, żywności, by jak najszybciej trafiły one do sprzątających swoje domostwa mieszkańców gminy. Firma „Pan Materac” z Rzeszowa przekazuje materace, a pomoc rzeczową dla poszkodowanych (sprzęt AGD i piece CO) deklaruje Fundacja PGNiG. W pomoc włączają się nawet osoby prywatne z woj. śląskiego.

Kolejne dni po powodzi przynosiły dalsze pozytywne sygnały. Z pomocą finansową pośpieszyły samorządy. Miasto Rzeszów wsparło nas kwotą 200 tys. złotych. Kolejne deklaracje pomocy popłynęły z Pomorza, a konkretnie z Gdańska 300 tys. złotych i Sopotu 50 tys. złotych.

Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę o przekazaniu Gminie Chmielnik środków finansowych w wysokości 35 tys. złotych na zasiłki celowe i celowe specjalne dla rodzin, które ucierpiały w wyniku intensywnych opadów deszczu.

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec gestów solidarności i wsparcia, ponieważ dzisiaj pomoc finansową do nas planuje skierować Rada Powiatu Rzeszowskiego. Padają również deklaracje innych samorządów, które mimo iż same często borykają się z kłopotami finansowymi chcą pomóc w odbudowie po powodzi.

Wszystkim tym składam serdeczne podziękowania.

W ó j t
Krzysztof Grad

2018 Gmina Chmielnik.
Wszelkie prasza zastrzeżone
  • Data aktualizacji: 2021-05-05 13:28
  • |
  • Licznik odwiedzin: 816 035