+48 17 22 96 606 | sekretariat@chmielnik.pl

Profilaktyczne badania w Chmielniku


autor: Adam Tereszkiewicz
Plakat-rak-skory 

Mammografia i cytologia dla kobiet, badania dermatoskopowe dla wszystkich – Fundacja SOS Życie i Wójt Gminy Chmielnik zapraszają do skorzystania z bezpłatnej profilaktyki raka skóry, raka piersi i raka szyjki macicy.

Od 14 kwietnia do 17 kwietnia panie mają okazję skorzystać w CytoMammobusie z cytologii i mammografii, a na badania dermatoskopowe można zarejestrować się na 16 kwietnia bez względu na wiek i płeć. Aby umówić się na konkretną godzinę wystarczy zadzwonić pod numer 17 582 40 60. Rejestracja jest czynna od g. 8:00 – 17:00. Cytomammobus stanie obok Szkoły Podstawowej nr 3, a badania będą wykonywane przez doświadczony personel w godz. 9-17.

Bezpłatne badania na kobiet

Mammografia i cytologia, te badania są bezpłatne dla kobiet objętych programem profilaktycznym wczesnego wykrywania raka piersi oraz programem wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Bezpłatna cytologia co 3 lata - kobiety w wieku 25-59 lat. Bezpłatna mammografia co 2 lata - kobiety w wieku 50-69 lat lub co 12 miesięcy, jeśli u krewnych wystąpił rak piersi. Cytologię pobiera wykwalifikowana położna i szczególnie zapraszamy młode panie od 25 roku życia.

Zbadaj znamiona i pieprzyki

16 kwietnia razem z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zapraszamy na bezpłatne badania dermatoskopowe, które dedykowane są wszystkim zainteresowanym bez względu na płeć i wiek. Rejestracja obowiązkowa po numerem 17 582 40 60 – liczba miejsc ograniczona.

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Podczas badania lekarz przykłada dermatoskop do zmiany skórnej, a urządzenie pozwala mu obejrzeć ją pod wielokrotnym powiększeniem. Dodatkowe oświetlenie obserwowanego obszaru pozwala uwidocznić głębsze struktury znamienia, co umożliwia wstępnie zakwalifikować zmianę skórną jako nowotworową lub też jako łagodne znamię barwnikowe. Badanie dermatoskopem nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Może być wykonywane w każdym wieku, także u kobiet w ciąży.

Co powinno skłonić pacjenta do pilnej wizyty lekarskiej?

Pacjenta zaniepokoić powinny znamiona, które:
- krwawią
- szybko rosną
- pojawiły się nagle
- mają niejednolity kolor/ nieregularne brzegi
- swędzą/ łuszczą się
- wykazują stan zapalny

2018 Gmina Chmielnik.
Wszelkie prasza zastrzeżone
  • Data aktualizacji: 2023-04-14 15:32
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 365 754