+48 17 22 96 606 | sekretariat@chmielnik.pl

Grafika basic 

Działaj lokalnie – skorzystaj z pomocy ogólnopolskiej akcji Masz Głos!

Od 21 lutego do 5 marca 2023 trwają zapisy do ogólnopolskiej akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Do akcji mogą zgłaszać się organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców, zwłaszcza pochodzące z małych miejscowości i na początku swojej działalności, które w ciągu tego roku chcą zrobić coś dobrego dla swojej społeczności lokalnej.

Akcja Masz Głos pomaga społecznikom zrealizować działania we współpracy z władzami samorządowymi i mieszkańcami – pod tym względem jest unikatowa w skali Polski. Chodzi w niej o to, żeby i mieszkańcy, i władze poczuli się współodpowiedzialni za swoją gminę.

Jakie działania wspiera akcja

Aby dołączyć do grona uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos należy do 5 marca wypełnić formularz zgłoszeniowy. W drugim etapie odbywa się rozmowa telefoniczna z koordynatorem. Liczba miejsc jest ograniczona. O wynikach rekrutacji zgłaszający się zostaną poinformowani do 13 marca przez stronę internetową akcji Masz Głos.

Wsparcie dla uczestników

Grupy i organizacje przyjęte do akcji rozpoczną 10-miesięczną pracę nad realizacją swojego pomysłu. Otrzymają bezpłatne wsparcie w postaci:

 • stałej współpracy i doradztwa ze strony doświadczonego koordynatora,
 • pomocy prawnej,
 • możliwość udziału w szkoleniach stacjonarnych i online oraz wizytach studyjnych do miejsc, w których wzorowo działają tandemy mieszkańców i władz, złożonych z uczestników akcji Masz Głos i Pracowni Samorządowej np. w Kluczborku, Krakowie, Olecku,
 • możliwość otrzymania mikrograntu na działania (600 zł),
 • konsultacji przy działaniach promocyjnych i komunikacyjnych,
 • szansy na nagrodę Super Samorząd i Super Głos, których wręczenie kończy każdą edycję akcji.

Zapisz się do akcji Masz Głos! Zgłoszenia do 5 marca 2023 przez stronę: https://www.maszglos.pl/zapisz-sie/ 

Trzecia odsłona Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Tematem przewodnim tej edycji będą "Polskie Zwyczaje Żniwne i Dożynkowe". Szczegóły dotyczące Konkursu można odnaleźć także na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP, pod adresem: www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta.

Zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego serdecznie zaprasza dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.

 

Konkurs jest organizowany w ramach działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Celem działania skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Konkurs przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, a współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Partnerem strategicznym Konkursu jest Agro Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronat medialny nad konkursem sprawują: TVP INFO, platforma informacyjna AgroNews.com.pl, Gospodarz.pl – Twój Portal Rolniczy, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Rolniczy Przegląd Techniczny, portal wiescirolnicze.pl oraz magazyn rolniczy Agro Profil.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.

Sposób zgłaszania prac do konkursu oraz warunki uczestnictwa określa regulamin. Więcej informacji na temat organizacji działania można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce terenowej KRUS – dane kontaktowe znajdują się pod linkiem www.krus.gov.pl/niezbednik/mapa-krus/,
Autorzy najciekawszych prac na każdym etapie konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu. Prace laureatów będą publikowane również w materiałach popularyzatorskich Kasy.

Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy

Patrycja Błądek
Młodszy specjalista

KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
ODDZIAŁ REGIONALNY W RZESZOWIE / WYDZIAŁ OGÓLNY

ul. Juliusza Słowackiego 7, 35-060 Rzeszów, Polska

T: +48 17 867 30 58
IP: 6340126
E: patrycja.bladek@krus.gov.pl 

www.krus.gov.pl 

Prawo Wodne Chmielnik 10-01-2023 r. 

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

zaprasza na szkolenie

"OBOWIĄZKI ROLNIKA W ŚWIETLE USTAWY PRAWO WODNE"

w dniu 10.01.2023 r., godzina 9:00

Centrum Edukacji Ekologicznej Chmielnik 4B 36-016 Chmielnik

Zapisy pod numerem tel: 723 977 686

Zaproszenie do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych, dotyczących aktualizacji Lokalnej Strategii Rozwoju dla gmin Doliny Strugu.
Poniżej link do ogłoszenia zamieszczonego na stronie lidera:

http://liderds.ostnet.pl/?p=2276 

Michał Pępek
"Lokalna Grupa Działania - Lider Dolina Strugu"
ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa
Tel/Fax 017 230 10 99
biuro@liderds.ostnet.pl
http://liderds.ostnet.pl

Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez POWIAT RZESZOWSKI, w ramach którego prowadzimy nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.

Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.

Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy - prowadzimy także EDUKACJĘ PRAWNĄ, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.

W ramach działań z zakresu edukacji prawnej, przygotowaliśmy następujące materiały:

 1. E-BIULETYN z zakresu prawa pracy nt. „Uprawnień osób samozatrudnionych,
 2. EDUKACYJNE ANIMACJE PRAWNE W ZAKRESIE PRAW I OBOWIĄZKÓW OBYWATELI (w wersji dostosowanej dla osób z wadą słuchu), z następujących tematów: „Mediacja”, „Profil zaufany”, „500+” i „Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków”.

Materiały są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Powiatu internetowej, podstronie projektowej.

Na podstronie projektowej znajdą Państwo również szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy.

Ponadto zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie publikujemy m.in. informacje dotyczące dostępu do systemu nieodpłatnych świadczeń, a także posty o zakresie i zasadach udzielania porad oraz prawne zagadnienia tematyczne, w tym w obszarze praw i obowiązków obywatelskich, działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej, mediacji oraz sposobów polubownego rozwiązywania sporów, a także możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.

Marcin Kałużny - Stowarzyszenie Sursum Corda

Kryzys psychiczny FB 

„Powrót do zdrowia – powrót do pracy” po kryzysie psychicznym

Doświadczyłeś kryzysu psychicznego i nie możesz wrócić do dotychczasowej pracy?
Praca, którą wykonywałeś jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem i zastanawiasz się jakie zawody możesz obecnie wykonywać?
Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci się przekwalifikować i znaleźć nowe zatrudnienie.

Przed wystąpieniem choroby byłeś osobą samodzielną i aktywną, odnoszącą sukcesy. Teraz trudno Ci znaleźć pracę, a wiesz, że aktywność zawodowa ma istotny wpływ na proces zdrowienia. Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej dla osób po kryzysach psychicznych. Ośrodki mają charakter otwarty. Będąc uczestnikiem projektu możesz odwiedzać rodzinę w dni wolne od zajęć, a najbliżsi zostaną zaproszeni do ciebie na wspólny weekend połączony z zajęciami. W Ośrodku zdobędziesz nowy zawód dostosowany do twoich obecnych możliwości zdrowotnych. Polepszysz również swój stan zdrowia korzystając z pomocy specjalistów. Na zakończenie zespół ekspertów pomoże Ci znaleźć pracę.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Rehabilitacja Kompleksowa to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, a chcieliby zmienić tę sytuację - zdobyć zawód i podjąć pracę odpowiednią do ich możliwości zdrowotnych.

Jak przebiega przekwalifikowanie zawodowe?

W trakcie realizacji programu rehabilitacji kompleksowej przebywasz w Ośrodku, gdzie zapewnione masz zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym i pełne wyżywienie. Na rehabilitację kompleksową składają się trzy moduły: zawodowy, psychospołeczny i medyczny. W Indywidualnym Programie Rehabilitacji zostanie opisany sposób realizacji każdego z modułów. Zaplanowany czas udziału w programie to 16 tygodni oraz 4 tygodnie praktyk zawodowych w miejscu Twojego zamieszkania. Zajęcia będą się odbywały w godzinach od 8:00 do 18:00, ale nie dłużej niż 8 godzin dziennie, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Całość pobytu jest całkowicie bezpłatna.

Jeśli ze względu na stan zdrowia straciłeś jedyne źródło utrzymania będziesz mógł wystąpić o przyznanie stypendium rehabilitacyjnego, którego wysokość będzie uzależniona od Twojej frekwencji na zajęciach.

Po zakończeniu pobytu w Ośrodku będziesz mieć zapewnione wsparcie doradcy zawodowego, pośrednika pracy, psychologa do momentu podjęcia zatrudnienia (lub uruchomienia działalności gospodarczej) i przez minimum 1 miesiąc po rozpoczęciu pracy.

Warunkiem sukcesu jest Twój aktywny udział w zaplanowanych zajęciach ze wszystkich modułów. Wykorzystaj swoją szansę i napisz historię swojego życia na nowo!

Jeśli chcesz wziąć udział w rehabilitacji kompleksowej dla osób po kryzysach psychicznych skontaktuj się z PFRON: ork@pfron.org.pl, tel. 22 50 55 600, 532 433 727.

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083540401974 

Materiał prasowy PFRON

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWODZTWA PODKARPACKIEGO W RZESZOWIE

Zaproszenie na konferencję konsultacyjną

Zapraszamy na konferencję konsultacyjną projektu Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego - zasady prowadzenia polityki przestrzennej ROF organizowaną przez Departament Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.
Spotkanie z udziałem przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz wszystkich interesariuszy będzie okazją do dyskusji nad zapisami projektu Strategii, w szczególności nad zasadnością wyznaczonych celów i kierunków rozwoju, oczekiwanymi efektami planowanych działań oraz terytorialnym ukierunkowaniem tych działań.

Konferencja konsultacyjna odbędzie się w dniu 14 listopada 2022 r. o godz. 14.00.w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, al. Ł. Cieplińskiego 4.

Wydarzenie organizowane jest w ramach realizacji Projektu pn. Zintegrowany i uspołeczniony model planowania przestrzennego poprzez opracowanie Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Osi priorytetowej IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

W związku z zawartą umową pomiędzy Gminą Miasto Rzeszów a Stowarzyszeniem Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego a Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza na opracowanie modelu transportowego informujemy, że rozpoczęły się kompleksowe badania ruchu na terenie Miasta Rzeszowa oraz Gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Badania będą wykonywane min. na terenie Gminy Chmielnik.

Poniżej linki do publikacji umieszczonych na stronach informacyjnych Rzeszowa.

https://erzeszow.pl/41-miasto-rzeszow/1713-aktualnosci/63598-badania-ruchu-trwaja-w-rzeszowie-i-okolicznych-gminach.html 

http://czytajrzeszow.pl/?id=28114&idd=5&poz=ml0 

https://rzeszow-news.pl/w-rzeszowie-i-okolicznych-gminach-ruszyly-badania-ruchu-za-2-mln-zl/ 


Biuro Stowarzyszenia ROF

Listy uczestników Projektu pn. „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”

Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, zgodnie z Regulaminem naboru wniosków, publikuje listy rankingowe dla odbiorców „indywidualnych” w zakresie kotłów gazowych i kotłów na biomasę w IV uzupełniającym naborze wniosków: Listy uczestników projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF” – Stowarzyszenie Rzeszowski Obszar Funkcjonalny

Dzień otwarty 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie - Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej informuje o Dniu Otwartym 16 listopada w godz. 16:00 - 18:00 w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie, przy ul. Batorego 9.

Małgorzata Przydział
PCPR Rzeszów

Regulamin III Ogólnopolskiego Konkursu Testowego z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” organizowanego przez KRUS.

Konkurs ma na celu upowszechnianie wśród rolników „Zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym” oraz wiedzy o zagrożeniach wypadkowych, a w konsekwencji ograniczenie liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników. Konkurs odbywa się pod patronatem medialnym TVP Info.

Organizowany po raz trzeci konkurs przebiega w formule on-line i jest realizowany przy pomocy platformy edukacyjnej Moodle. Rolnicy zainteresowani uczestnictwem logują się pod linkiem https://bezpieczenstwo.krus.gov.pl/, a następnie rozwiązują test złożony z 20 pytań jednokrotnego wyboru, dotyczących zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych i szkodliwych substancji chemicznych, np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. Do rozwiązania konkursowego testu rekomendujemy aktualne wersje przeglądarek: Google Chrome oraz Mozilla Firefox.

Konkurs zakończy się 25 listopada 2022 r. o godz. 24:00. Sto osób, które udzieli największej liczby prawidłowych odpowiedzi w najkrótszym czasie, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości ok. 600 zł brutto.

Agata Borcz
Główny specjalista
Samodzielny Referat Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego

KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
ODDZIAŁ REGIONALNY

ul. Juliusza Słowackiego 7, 35-060 Rzeszów, Polska

IP: 6340019
T: +48 17 867 34 19
E: agata.borcz@krus.gov.pl

Zaproszenie do konsultacji społecznych
Strategia Przestrzenna Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego - zasady prowadzenia polityki przestrzennej ROF

Szanowni Państwo!

W związku z realizacją projektu pn. „Zintegrowany i uspołeczniony model planowania przestrzennego poprzez opracowanie Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego” w ramach Osi priorytetowej IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, zapraszamy Państwa do zapoznania się z opracowaniem oraz do przesyłania uwag do projektu dokumentu.

Uwagi można składać w terminie od dnia 2 listopada 2022 r. do dnia 22 listopada 2022 r.

Uwagi złożone po wyznaczonym terminie nie będą rozpatrywane.

W przypadku przesłania uwag pocztą o zachowaniu ww. terminu decyduje data stempla pocztowego.

Uwagi do projektu dokumentu można zgłaszać w następujących formach:

 drogą elektroniczną pod adresem: https://sip.rof.org.pl

 przesłać wypełniony formularz uwag drogą pocztową na adres:

1. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Departament Rozwoju Regionalnego: ul. Lubelska 4, Rzeszów 35-241

z dopiskiem na kopercie „Konsultacje – SP ROF”

2. Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego:

ul. Litewska 4a/9, 35-302 Rzeszów, z dopiskiem na kopercie „Konsultacje – SP ROF”

 dostarczyć wypełniony formularz uwag osobiście do siedziby :

1. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Departament Rozwoju Regionalnego ul. Lubelska 4, pokój 410 w godzinach urzędowania placówki, w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Konsultacje – SP ROF”

2. Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego Rzeszów, ul. Litewska 4a/9 w godzinach pracy Stowarzyszenia, w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Konsultacje – SP ROF”

– do protokołu w trakcie konferencji konsultacyjnej, która odbędzie się w dniu 14 listopada 2022 r. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, al. Ł. Cieplińskiego 4, II piętro. Konferencja konsultacyjna rozpocznie się o godz. 14.00.

Uwagi złożone w innym miejscu niż wskazane nie będą rozpatrywane.

Dokument wraz z formularzem uwag dostępny jest na poniższych stronach internetowych:

1. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Samorządu Województwa Podkarpackiego – https://bip.podkarpackie.pl/ oraz na stronie internetowej Samorządu Województwa Podkarpackiego w zakładce rozwój regionalny - https://podkarpackie.pl/index.php/rozwoj-regionalny/planowanie-i-zagospodarowanie-przestrzenne/projekt-po-wer-2014-2020

2. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Stowarzyszenia ROF – https://rof.org.pl/bip/

3. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Boguchwale – www.bip.boguchwala.pl oraz na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Boguchwale – www.boguchwala.pl

4. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Chmielnik – http://www.bip.chmielnik.pl/

5. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Czarna – https://gminaczarna.biuletyn.net/?bip=1&cid=1136&bsc=N

6. Stronie internetowej Urzędu Gminy Czudec – www.czudec.pl w zakładce aktualności oraz http://www.bip.czudec.pl w zakładce konsultacje społeczne

7. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Głogowie Małopolskim http://bip.glogow-mlp.pl/ zakładka ogłoszenia bezpośredni link do zakładki http://www.glogow.ires.pl/14836/14836/

8. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Krasne – https://www.gminakrasne.pl/biuletyn-informacji-publicznej/ogloszenia/ oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Krasne – https://www.gminakrasne.pl/

9. Stronie internetowej Urzędu Gminy Lubenia – https://samorzad.gov.pl/web/gmina-lubenia/informacje-biezace oraz na stronie BIP w zakładce ogłoszenia http://www.bip.lubenia.pl/13874/13874/

10. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Łańcut – https://bip.gminalancut.pl/articles/3/aktualnosci-i-obwieszczenia?m=3 w zakładce "Aktualności i obwieszczenia" oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Łańcut w „Aktualnościach” – https://gminalancut.pl/

11. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Łańcuta – www.lancut.biuletyn.net w zakładce Obwieszczenia / 2022 oraz na stronie Urzędu Miasta Łańcuta – www.lancut.pl w zakładce aktualności

12. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa – https://bip.erzeszow.pl/pl/116-biuro-rozwoju-miasta-rzeszowa/3516-aktualnosci.html oraz w na stronie Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa – https://brmr.erzeszow.pl/category/aktualnosci/

13. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Świlcza – https://bip.swilcza.com.pl/index.php/konsultacje-spoleczne

14. Stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Trzebownisko – http://www.bip.trzebownisko.pl/20262,25036/25036/ oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Trzebownisko – https://trzebownisko.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-471

15. Stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Tyczynie – https://tyczyn.pl w zakładce aktualności oraz w https://bip.tyczyn.pl/

Wersja papierowa dokumentu oraz formularza uwag dostępne są:

 w urzędach wszystkich członków Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego wymienionych w punktach od 3 do 15 w godzinach pracy poszczególnych urzędów,

 w siedzibie Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego: Rzeszów, ul. Litewska 4a/9, 35-302 Rzeszów, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00

 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie: ul. Lubelska 4, Rzeszów 35-241, pokój nr 410, w godzinach pracy urzędu od 7.30 do 15.30.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z przedstawionym projektem Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego - zasady Prowadzenia Polityki Przestrzennej ROF.

 • Strategia Przestrzenna Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego – zasady prowadzenia polityki przestrzennej ROF
 • Załącznik nr 1 do SP ROF - Wytyczne dla przypisania funkcji terenom w Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego - zasady prowadzenia polityki przestrzennej ROF
 • Załącznik nr 2 do SP ROF - Syntetyczny opis gmin na potrzeby Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego – zasady prowadzenia polityki przestrzennej ROF

Do pobrania:

Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego w: Błażowej Dolnej 197, 36-030 Błażowa (tel 789 370 129)

Fundacja AMICO zaprasza do skorzystania z usług dwóch wypożyczalni w ramach projektu "Sprawność każdego dnia" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Wymagane dokumenty:
Osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętu powinny:
1. Zamieszkiwać teren powiatu rzeszowskiego lub lubaczowskiego;
2. Posiadać zaświadczenie od lekarza potwierdzające status osoby wymagającej wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz konieczność korzystania z danego sprzętu, w przypadku wypożyczenia sprzętu przez osoby trzecie wymagane jest także: Upoważnienie oraz oświadczenie o stopniu pokrewieństwa.

Udział w projekcie "Sprawność każdego dnia" jest całkowicie BEZPŁATNY.

Weronika Chlebek

Dzień zdrowa plakat 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie informuje o organizowanym 2 października 2022 roku Dniu Zdrowia, mającym na celu promowanie prozdrowotnego stylu życia oraz zmobilizowanie mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego do poszerzenia wiedzy o badaniach profilaktycznych i zachowaniach prewencyjnych dla zdrowia.

Dzień Zdrowia dla mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego - 2.10.2022

Dzień Zdrowia, który zostanie zorganizowany obok budynku Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie, ul. Dąbrowskiego 83, przed siedzibą Uniwersytetu Rzeszowskiego - Instytutu Muzyki to wydarzenie dające możliwość skorzystania szerokiej oferty bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji medycznych.

Głównym celem Dnia Zdrowia jest promowanie prozdrowotnego stylu życia oraz zmobilizowanie mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego do poszerzenia wiedzy o badaniach profilaktycznych i zachowaniach prewencyjnych dla zdrowia.

Organizatorem wydarzenia jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, której pracownicy przybliżą zakres swojej działalności, odpowiedzą na pytania, udzielą informacji z zakresu zdrowia publicznego. W ramach profilaktyki zatruć pokarmowych zaprezentują wystawę grzybów jadalnych i podobnych do nich trujących. Pracownicy Epidemiologii udzielą informacji dotyczących sczepień ochronnych. Dostępne będą materiały informacyjne i edukacyjne w formie ulotek, broszur, książeczek z zakresu profilaktyki chorób zakaźnych i cywilizacyjnych. Dla osób palących przeprowadzone zostaną badanie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Jednym z partnerów Dnia Zdrowia jest Centrum Medyczne Medyk, który od godz. 7.00-11.00 w busie profilaktycznym przeprowadzi pakiet badań z zakresu Profilaktyki 40 Plus. Natomiast od 11.00-17.00 przygotuje dla mieszkańców punkt darmowych szczepień przeciw Covid, badanie zmian skórnych, pokazy pierwszej pomocy medycznej i porady dietetyka.

Kolejnym partnerem wydarzenia jest Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie z Mielca, który w cytomammobusie przeprowadzi mammografię dla kobiet 50-69 lat oraz cytologię dla kobiet 25-59 lat. Fundacja również zapewni badanie zmian skórnych przez lekarzy.

W wydarzeniu weźmie udział Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2, którego lekarze będą udzielać konsultacji dermatologicznych z oceną znamion dermatoskopem, przeprowadzą spirometrię, zmierzą ciśnienie krwi, poziom cukru, wykonają test na Helicobacter pylorii. Udostępnią również zaproszenia na bezpłatne badania diagnostyczne tomografii oczu i densytometrii.

Udział w Dniu Zdrowia potwierdziło Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, które przygotowało stoiska medyczne z zakresu nowotworów piersi, szyjki macicy oraz naukę techniki samobadania piersi na fantomach. Natomiast Stowarzyszenie „Rzeszowski Klub Amazonka” będzie udzielało porad dla kobiet po mastektomii oraz promowało działalność pomagającą powrót do zdrowia po chorobie.

Partnerami wydarzenia są również: Gabinet dietetyczny Bonne Sante, który poprowadzi badanie analizy składu ciała. Optomedyka, -badanie wzroku. Audica -badanie słuchu.

Na stoisku Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia uzyskamy informację o realizowanych programach profilaktycznych, będziemy mogli również zapisać się na pomiary w Kiosku Profilaktycznym.

Swoje stoisko będzie miało również Podkarpackie Stowarzyszenie Dla Aktywnych Rodzin oraz Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU, które udziela wsparcia rodzinom i dzieciom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Umożliwią również skorzystanie z badań cytologicznych i mammograficznych kobietom z Ukrainy bez względu na wiek.

Amputacja 

Informacja o projekcie realizowanym przez PFRON pn. "Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy".

Amputacja zmieniła Twoje życie?
Nie możesz już pracować w dotychczasowym zawodzie?
Powiemy Ci jak możesz się przekwalifikować i znaleźć pracę w nowym zawodzie!

Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej. W Ośrodku zdobędziesz nowy zawód dostosowany do twoich obecnych możliwości zdrowotnych. Polepszysz również swój stan zdrowia korzystając z rehabilitacji. Na zakończenie zespół ekspertów pomoże Ci znaleźć pracę.

Wykorzystaj swoją szansę i napisz historię swojego życia na nowo!
Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu:
(22)50 55 600 oraz 882 789 258, telefon do pracownika Oddziału Podkarpackiego PFRON

E-mail: ORK@PFRON.ORG.PL  oraz aulak@pfron.org.pl 
Strona: https://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl/

Materiał prasowy: PFRON

RZESZOW-1200x1200px-dut 

Już 19 września o godz. 10:00 rusza rejestracja na nowy, zimowy semestr 2022-23 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie organizowanego przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie woj. podkarpackiego.

Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 19 września o godzinie 10.00 i potrwają do 26 września (włącznie).

Już dzisiaj zapraszamy na naszą stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisujemy sposób rejestracji oraz na nasz profil Facebook'a - Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.


Ilona Czech - Koordynator Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

Fundacja Wspierania Edukacji
przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza
ul. Akademicka 8, 35 - 084 Rzeszów
T 17 888 60 03 M 885 952 805
e-mail: info@dolinawiedzy.pl

www.dolinawiedzy.pl 
https://www.facebook.com/DolinaWiedzy 

ROPS platat 2022 9.09.2022 

Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci Mały Wielki Krok zaprasza na bezpłatne zajęcia rehabilitacyjne w kombinezonach Dunag 02. Oferta skierowana jest dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zajęcia odbywają się w Centrum Rehabilitacyjnym "Achilles" (Krasne 228a). Informacje i zapisy pod numerem telefonu 883 928 820.

Kampania społeczna "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj"

KOMUNIKAT Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Informuję o planowanej w terminie 22 września - 1 października 2022 r. jesiennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta (przykładowe zdjęcie poniżej), wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że:

 • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;
 • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
 • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
 • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Gminę Trzebownisko realizuje zadania pn. Warsztaty „dekoracyjne inspiracje” - cykl zajęć praktycznych na potrzeby realizacji II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności” w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021 – 2025

Informującja o tematyce warsztatów, miejscu i terminach spotkań oraz sposobie rekrutacji uczestników.

Warsztaty skierowane są do mieszkańców powiatu rzeszowskiego. Liczba miejsc na poszczególnych szkoleniach jest ograniczona oraz decyduje kolejność zgłoszeń.

W załączeniu plakat wraz z Regulaminem warsztatów.

Karolina Czyrek
Referat ds. Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych
Urząd Gminy Trzebownisko
36-001 Trzebownisko 976
www.trzebownisko.pl
Tel. 17 771 37 43
Fax. 17 771 37 19

Plakat Rehabilitacja kompleksowa 
AU wizytówka 

PFRON wspiera osoby z niepełnosprawnościami

Oddział Podkarpacki PFRON przypomina o realizowanych obecnie programach skierowanych do osób indywidualnych: „Aktywny samorząd” oraz „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. PFRON uruchomił również nowe programy, których celem jest rozwiązanie jednego z istotniejszych przeszkód rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych jak brak dostępnego mieszkania.

Samodzielność – Aktywność – Mobilność

Na pakiet „Samodzielność – Aktywność – Mobilność” składa się „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”. Celem obu programów jest zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej oraz wzrost niezależności osób z niepełnosprawnościami. Realizatorami programów są jednostki samorządów powiatowych. Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w SOW – Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.
Infolinia SOW: 800 889 777.

„Aktywny Samorząd” – złóż wniosek przez SOW

W ramach programu „Aktywny samorząd” do 31 sierpnia osoby z niepełnosprawnościami mogą otrzymać dofinansowanie kosztów:

 • zakupu sprzętu elektronicznego
 • oprzyrządowania do posiadanego samochodu
 • uzyskania prawa jazdy
 • zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
 • utrzymania sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
 • zapewnienia opieki dla osoby zależnej np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu
 • zakupu protezy kończyny i utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy.

Wnioski można składać za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW). System pozwala na załatwienie sprawy online na wszystkich etapach – począwszy od wypełnienie wniosku, aż po rozliczenie dofinansowania. Złożone wnioski zweryfikowane zostaną w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) zgodnie z miejscem zamieszkania.

Profil Zaufany

Wszystkie osoby z niepełnosprawnościami zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Posiadanie Profilu Zaufanego pomaga w procesie pobierania nauki, zapewnia nie tylko bezpieczny ale i darmowy dostęp do usług publicznych bez wychodzenia z domu.

Terminy

Termin składania wniosków w ramach Modułu I programu „Aktywny samorząd” mija 31 sierpnia.
Pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym – dla wniosków dot. roku akademickiego 2022/2023 – termin do 10 października („Aktywny samorząd” – Moduł II).
Kontakt: „Aktywny Samorząd” i SOW: tel.: 17 28 39 318, infolinia SOW: 800 889 777.

Powrót do zdrowia, powrót do pracy!

Projekt „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” to program przekwalifikowania zawodowego, który zapewni uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych. Przeznaczony jest dla wszystkich osób, które z powodu choroby lub wypadku utraciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla osób z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie pracowały i nie mają kwalifikacji zawodowych.
Zapraszamy do projektu wszystkich chętnych, którzy:

 • z powodu choroby lub urazu mają ograniczoną zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale jednocześnie są w stanie uczestniczyć w rehabilitacji
 • mają pozytywne rokowania w zakresie przywrócenia aktywności zawodowej i uzyskania poprawy aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie
 • mają motywację do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym
 • od samego początku biorą aktywny udział w procesie rehabilitacji.

Nie jest wymagane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Udział w projekcie

Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym (4-5 mies.) pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Każdy z Uczestników projektu bierze udział równolegle w trzech modułach:

 • zawodowym: ukierunkowanym na ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskanie nowego zawodu i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia, co jest głównym celem rehabilitacji kompleksowej
 • psychospołecznym: mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy oraz przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym
 • medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu.

Co należy zrobić, by zgłosić się do projektu?

Wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wniosek o kompleksową rehabilitację i przesłać dokumenty zgłoszeniowe na adres:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Al. Jana Pawła II 13
00-828 Warszawa
z dopiskiem „kompleksowa rehabilitacja”.

Kontakt w Oddziale Podkarpackim PFRON: Agnieszka Ulak, aulak@pfron.org.pl, tel. 882 789 258. Projekt jest realizowany przez PFRON we współpracy z ZUS i CIOP.

Logo PGG 

Informacja Polskiej Grupy Górniczej S.A. w związku z możliwością starania się o dodatek węglowy.

W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Spółki, Polska Grupa Górnicza S.A. informuje, że klienci, którzy dokonali zakupu węgla w PGG S.A. lub planują dokonać zakupu węgla z kopalń PGG S.A. za pośrednictwem sklepu internetowego lub bezpośrednio w punktach drobnicowych kopalń mogą ubiegać się o dodatek węglowy.

Źródło: https://sklep.pgg.pl/aktualnosci/123/dodatek-weglowy

Logo 

Informacja Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

W związku z licznymi pytaniami od obywateli oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, które napływają do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, dotyczącymi zagadnień i problemów z kupnem węgla od PGG, przypominamy, że do zakupu i odbioru węgla niezbędny jest dokument potwierdzający korzystanie ze źródła spalania.

Za taki – zgodnie z §1 pkt.24. Regulaminu Sklepu Internetowego Polskiej Grupy Górniczej S.A. z dnia 14 lipca 2022 r. (dalej: Regulamin), - uznaje się:

 1. dokument odpowiednio złożonej w formie online deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (dalej: CEEB), z unikalnym identyfikatorem deklaracji, w tym wydruk takiego dokumentu, lub
 2. kopię deklaracji do CEEB składanej w urzędzie miasta/gminy wraz z uzyskanym na niej potwierdzeniem wpływu (np. odpowiednią pieczątką urzędu), lub
 3. inny wydany przez właściwy urząd albo właściciela lub zarządcę nieruchomości dokument, z którego wynika, że pod adresem, którego dotyczy Zamówienie, znajduje się (lub co najmniej że w deklaracji do CEEB zadeklarowano, że znajduje się) odpowiednie źródło spalania na paliwo stałe – węgiel, z zastrzeżeniem, że dopuszcza się w tym zakresie także wydane przez urząd lub wspólnotę (lub spółdzielnię) mieszkaniową: zaświadczenie lub kopię deklaracji do CEEB.

Co ważne, dokumenty wskazane powyżej mogą być wykorzystywane do zakupu węgla również przez osoby niebędące właścicielami czy też zarządcami budynków, ale jedynie zamieszkujące daną nieruchomość. Zawężanie możliwości zakupu węgla tylko do właścicieli lub zarządców budynków nie znajduje uzasadnienia w Regulaminie.

W sytuacji, gdy obywatel złożył deklarację w urzędzie miasta/gminy, lecz składając nie pobrał jej duplikatu z adnotacją potwierdzającą jej złożenie, pracownik urzędu na prośbę obywatela może wygenerować z systemu CEEB wydruk deklaracji, który nie wymaga potwierdzenia. Jeżeli deklaracja nie została jeszcze wprowadzona do bazy CEEB, to zgodnie z art. 76a § 2b KPA, stronie przysługuje prawo wglądu do dokumentów sprawy, jak również może wnioskować o wydanie kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem dokumentów, które sprawy dotyczą. Aktualny status deklaracji można sprawdzić na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w zakładce „Sprawdź deklarację”:
https://zoneapp.gunb.gov.pl/#/verify

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań dotyczących zakupu i odbioru węgla od Polskiej Grupy Górniczej S.A. dostępne są w regulaminie sklepu internetowego:
https://static.pgg.pl/shop/files/regulamin/Regulamin_Sklepu_Internetowego_PGG_SA_20220714.pdf

W kwestiach problematycznych związanych z zakupem węgla przez obywatela od PGG sugerujemy kontakt mailowy lub telefoniczny bezpośrednio z PGG.

Informację przygotował: Zespół CEEB https://CEEB.gov.pl/

Edukacja efektywność energetyczna budynków 

Działania edukacyjno-informacyjne w obszarze poprawy efektywności energetycznej budynków

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w ramach prowadzonych działań edukacyjno-informacyjnych przygotowało pakiet informacji dla właścicieli nieruchomości w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków.

Udostępniona została strona internetowa, na której znajdują się treści dotyczące:

 • obowiązujących przepisów i procedur w obszarze charakterystyki energetycznej budynków,
 • podstawowej wiedzy technicznej w tym obszarze, umożliwiającej obywatelom podjęcie decyzji o działaniach, które w sposób możliwie jak najbardziej efektywny (optymalnym zarówno pod względem technicznym, jak i kosztów) przyniosą oczekiwane rezultaty,
 • dostępnych programów finansowych, wspierających poprawę charakterystyki energetycznej budynków, wraz z warunkami ich wykorzystania.

Informacje będą regularnie aktualizowane o projekty i programy wsparcia uruchamiane m.in. w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków są istotne z uwagi na obecne wydarzenia na arenie międzynarodowej i ich długofalowe skutki gospodarcze, a także realizację postanowień nowego pakietu klimatycznego.

Ze względu na szeroki zakres informacji dotyczących zagadnienia odsyłamy zainteresowanych na stronę internetową Ministerstwa, gdzie  pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/efektywnosci-energetycznej-budynkow
można zapoznać się z problematyką dotyczącą efektywności energetycznej budynków.

 

Plakat 

Zapraszamy na szkolenie on-line dla członkiń/ów Kół Gospodyń Wiejskich

Operacja „Projekt edukacyjny dla KGW oraz Kreatorów Przedsiębiorczości Wiejskiej (KPW) współfinansowana przez „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szkolenie są bezpłatne dla uczestników i skierowane do 200 osób będących członkami Kół Gospodyń Wiejskich. O kwalifikacji decyduje wiek oraz kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo będą miały osoby do 35 roku życia.

Osoby chętne do wzięcia udziału w szkoleniach proszę o wypełnienie kwestionariusza rekrutacyjnego na stronie: https://forms.office.com/r/YXaXVDittR 
Rekrutacja trwa do 20 sierpnia do godziny 20.00.

W pierwszym etapie, już we wrześniu 2022 r. będą odbywać się szkolenia z zakresu "Wzmacnianie potencjału KGW poprzez zaangażowanie w partnerstwa międzysektorowe" obejmujące tematy:

 • - moduł 1: sieciowanie i klastrowanie (tematem tego szkolenia będzie tworzenie sieci, partnerstw i klastrów w celu rozwijania współpracy społeczno-gospodarczej organizacji działających na obszarach wiejskich, głównie KGW. Zagadnienia te zostaną przedstawione pod kątem uwarunkowań prawnych, ekonomicznych, organizacyjnych i efektywnego zarządzania. Pokazane zostanę cele, jak również korzyści i sposoby podejmowania skutecznych przedsięwzięć partnerskich. Podane zostaną przykłady inicjatyw w tym zakresie.),
 • - moduł 2: komunikacja interpersonalna,
 • - moduł 3: produkcja i przetwórstwo,
 • - moduł 4: e-comers (handel internetowy/handel elektroniczny.

Po więcej informacji na temat projektu zapraszam na stronę: https://urk.edu.pl/index/site/8315 

Więcej informacji pod numerem telefonu: 503431869 lub 503017336

ZAPROSZENIE NA KONSULTACJE SPOLECZNE 

Zaproszenie na konsultacje społeczne

W związku z rozpoczęciem prac nad przygotowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 „Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu” serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców, działaczy społecznych, przedstawicieli i pracowników JST, organizacje pozarządowe, OSP, KGW, jednostki edukacyjne i placówki wychowawcze, a także przedsiębiorców oraz inne podmioty do udziału w spotkaniach konsultacyjnych oraz uczestnictwa w badaniach ankietowych.

Dzięki Państwa uczestnictwu i pomocy możliwe będzie określenie właściwego kierunku działań, właściwych celów, przedsięwzięć i wskaźników podczas przygotowywania nowej Strategii, które wynikać będą z Państwa potrzeb, inicjatyw i pomysłów. Do udziału w spotkaniach oraz wypełnienia ankiety zapraszamy w szczególności osoby i przedstawicieli podmiotów, które planują realizować projekty w przyszłej perspektywie.

Spotkania konsultacyjne odbędą się w każdej z 4 Gmin należących do LGD – Lider Dolina Strugu:

 • 02.08.2022 – Błażowa
 • 04.08.2022 – Hyżne
 • 05.08.2022 – Tyczyn
 • 08.08.2022 – Chmielnik

Szczegółowy Harmonogram spotkań wraz z programem dostępny jest tutaj: http://liderds.ostnet.pl/wp-content/uploads/2022/07/Harmonogram-spotkań.pdf

Udział w spotkaniach możliwy będzie również w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Osoby chętne do uczestniczenia w ten sposób proszone są o przesłanie na adres e-mail biuro@liderds.ostnet.pl swoich danych (m.in. imię, nazwisko, nazwa podmiotu, adres zamieszkania, adres siedziby podmiotu, adres e-mail, informacja jaki reprezentują sektor (społeczny, publiczny czy gospodarczy)) oraz informacji, w którym spotkaniu chcieliby uczestniczyć. W odpowiedzi otrzymają link oraz instrukcję jak dołączyć do spotkania.

Jednocześnie bardzo prosimy i zachęcamy do wypełnienia ankiety, której celem jest analiza obszaru LGD pod kątem problemów potrzeb, jak również potencjału i zagrożeń. Wyniki badania posłużą do opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027.

Ankietę można wypełnić w formie elektronicznej za pośrednictwem Internetu: https://www.survio.com/survey/d/O2K6U9R6O2Q2P3F7W

Jak również wypełnić komputerowo lub ręcznie (ANKIETA WORD) i odesłać na adres e-mail biuro@liderds.ostnet.pl, a także przesłać pocztą lub złożyć osobiście w biurze LGD pod adresem ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa.

Logo 

Zespół stresu pourazowego u dzieci

Każdy z nas doświadcza trudnych wydarzeń w swoim życiu. Czasami jednak niektórzy przeżywają takie sytuacje, które odciskają swoje piętno, wyzwalają lęk i powodują utratę poczucia bezpieczeństwa. Taki rodzaj stresu może odbijać się na zdrowiu fizycznym i psychicznym, dotykać wielu aspektów życia oraz powodować różne zaburzenia np. PTSD – czyli zespół stresu pourazowego. Aktualne wydarzenia na Ukrainie obrazują, że zespół stresu pourazowego nie dotyka tylko dorosłych, ale również dzieci.

Charakterystyka traumy

Trauma to inaczej uraz psychiczny powstający w skutek silnego przeżycia zdarzenia, w którym uczestniczymy bezpośrednio bądź którego jesteśmy świadkiem. Do takich zdarzeń zaliczamy m.in. wojnę, klęski żywiołowe, groźne wypadki, przemoc. Traumatyczne doświadczenia mogą być jednorazowym wydarzeniem, występującym nagle i niespodziewanie np. wypadek drogowy, albo wieloletnim działaniem np. przemoc. Wydarzenie o charakterze traumatycznym jest poza naszą kontrolą oraz powoduje utratę stabilności i bezpieczeństwa.

U dzieci częstym skutkiem traumy jest przeżywanie o dużym natężeniu emocji  takich jak strach, niepokój, lęk czy napięcie. Doświadczenie traumy może powodować wystąpienie PTSD czyli zespołu stresu pourazowego. PTSD a także skrajne silne nasilenie trudnych emocji powoduje u dziecka trudności w codziennym funkcjonowaniu.

PTSD u dzieci

Rozpoznanie PTSD u dzieci jest utrudnione. Dzieci mogą reagować na traumę w bardzo różny sposób. Do określenia tego zespołu wymagane jest występowanie objawów z trzech kategorii, ale u dzieci objawy mogą dotyczyć jednej kategorii, zmieniają się w czasie np. jedne ustępują, a pojawiają się inne.

Wymienia się trzy główne objawy w zespole stresu pourazowego:

 • przeżywanie tragedii  na nowo -–dziecko miewa koszmary, budzi się w nocy z płaczem, dreszczami i mocnym biciem serca;
 • unikanie sytuacji przypominających o wydarzeniu – dziecko może unikać miejsca, osób i obiektów, które przypominają mu o traumie;
 • nadmierne pobudzenie i rozdrażnienie – dziecko miewa nagłe i silne napady złości oraz agresji nieadekwatne do bodźca, problemy z zasypianiem i koncentracją uwag.

Dodatkowo często pojawiają się także objawy fizjologiczne takie jak chroniczne i nieuzasadnione bóle, zaburzenia snu czy odżywiania, problemy z oddychaniem. Może pojawić się lęk przed rozdzieleniem z rodzicem, utrata nabytych już umiejętności np. korzystanie z nocnika, nowe fobie niezwiązane z traumą np. strach przed potworami, odtwarzanie traumy poprzez zabawę, tworzenie historii czy rysunków dotyczących traumatycznej sytuacji.

Starsze dzieci mogą doświadczać obniżenia samooceny, trudności w relacjach, stanów lękowych i depresyjnych. U nastolatków pojawić mogą się także zachowania ryzykowne oraz autodestrukcyjne np. uzależnienia od narkotyków, nikotyny czy alkoholu, samookaleczenia, czy nawet próby samobójcze.

Na wystąpienie PTSD u dzieci wpływ ma:

 • Siła traumatycznego wydarzenia;
 • Jak blisko dziecka działo się dane wydarzenie;
 • Reakcja rodziców wobec traumy – znaczenie ma otrzymane wsparcie ze strony rodziców oraz ich poziom przeżywanego niepokoju w sytuacji traumatycznej.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy

Każde dziecko, które doświadczyło traumy powinno być spostrzegane jako potrzebujące pomocy. Dzieci, które uciekły przed wojną na Ukrainie potrzebują przede wszystkim:

 • poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji – ograniczenia zmian do minimum;
 • zaspokojenia podstawowych potrzeb;
 • empatycznego podejścia - wysłuchania i wsparcia, nie zmuszania do opowiedzenia tego co przeżyło;
 • normalizowania emocji – pozwolenia na przeżywanie emocji np. „płacz pomaga” oraz komunikatów upewniających dziecko, że to co przeżywa jest w porządku;
 • odcięcia od wojny – wyeliminowanie kolejnych bieżących informacji na temat działań wojennych;
 • sprawczości i poczucia kontoli – pozwalania dziecku na decydowanie w sprawach, które się to tyczą np. poprzez pytania o zgodę czy „chciałbyś się napić soku czy wody”;
 • zwyczajności – codziennych rytuałów, kontaktów z rówieśnikami, aktywności na świeżym powietrzu.

Kiedy zauważamy, że dziecko ma problemy w codziennym funkcjonowaniu, nie radzi sobie z tym co przeżyło, to warto zgłosić się po specjalistyczną pomoc. Jeżeli zostanie zdiagnozowane PTSD podstawową formą pomocy jest psychoterapia, która ma na celu kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz stopniowego powrotu do normalnego życia.

 

Joanna Kiszka – psycholog Ośrodka
Interwencji Kryzysowej w Górnie


Źródła:

 

Plakat 

Program Aktywny Samorząd

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie kontynuuje w 2022 roku realizację pilotażowego programu „Aktywny samorząd”, który finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zapraszamy osoby niepełnosprawne do składnia wniosków, które obejmują następujące obszary wsparcia:

Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym:

Obszar A – likwidacja barier transportowych:
Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowaniu do posiadanego samochodu dla osób z dysfunkcją narządu ruchu,
Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy dla osób z dysfunkcją narządu ruchu,
Zadanie 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy dla osób z dysfunkcją narządu słuchu,
Zadanie 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowaniu do posiadanego samochodu dla osób z dysfunkcją narządu słuchu.
 
Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
Zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym ze względy na dysfunkcję narządu wzroku lub obu kończyn górnych,
Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
Zadanie 3 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wydanym ze względy na dysfunkcję narządu wzroku,
Zadanie 4 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym ze względy na dysfunkcję narządu słuchu z jednoczesnymi trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy,
Zadanie 5 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego.
 
Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:
Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
Zadanie 3 –  pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny (co najmniej na III poziomie jakości),
Zadanie 5 – pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego.
 
Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
 
Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

 

TERMINY NABORU WNIOSKÓW

Moduł I
od 01.03.2022 r. do 31.08.2022 r.

Moduł II
od 01.03.2022 r. do 31.03.2022 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2021/2022)
od 01.09.2022 r. do 10.10.2022 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2022/2023).

 

Wnioski można składać:

– w wersji papierowej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie ul. Batorego 9, 35-005 Rzeszów

 – w wersji elektronicznej poprzez platformę SOW pod adresem strony: https://sow.pfron.org.pl/

Wnioski dostępne są w systemie SOW.

W przypadku wystąpienia wątpliwości oraz pytań PFRON uruchomił bezpłatną infolinię dla osób korzystających z portalu SOW tel: 800 889 777. Infolinia jest dostępna w godzinach od 9.00 do 17.00.

Do złożenia wniosku w formie elektronicznej wymagany jest podpis elektroniczny lub profil zaufany na platformie ePUAP.

 

Informacje dotyczące realizacji programu w 2022 roku można uzyskać

w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie ul. Batorego 9, 35-005 Rzeszów

pod numerem telefonu 519585427

na stronach internetowych

https://bip.pcpr.powiat.rzeszowski.pl

www.pcpr.powiat.rzeszowski.pl

Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej https://www.pfron.org.pl/

Plakat 
Program 

Zaproszenie na zawody TOUGHEST FIREFIGHTER CHALLENGE w Rzeszowie dn. 09.07.2022 r.


Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie serdecznie zaprasza na Zawody Toughest Firefighter Challenge połączone z piknikiem strażackim, stanowiskami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży oraz wieczornym koncertem, które odbędą się dnia 09.07.2022r. na parkingu Hali Podpromie w Rzeszowie. Jest to jedno z wydarzeń organizowane w ramach obchodów 150-lecia Straż Pożarna Rzeszów.

Opracowanie: st. kpt. Kinga Styrczula - KM PSP w Rzeszowie,

Zdjęcie: Stowarzyszenie Pod Skrzydłem Anioła.


W PROGRAMIE:

ZAWODY STRAŻAKÓW (strat o godz.10:00)

- starty indywidualne

- starty tandemów

- starty sztafetowe

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA (od godz. 9:00 do 20:00)

(pokazy, prezentacja sprzętu w zakresie)

- gaszenia pożarów

- ratownictwa technicznego

- ratownictwa chemicznego

- ratownictwa ekologicznego

- ratownictwa medycznego

- ratownictwa wysokościowego

STREFA KIDS

- zawody dla dzieci na mini torze (od godz.9:00 do godz. 19:00)

- konkurencje i zabawy z animatorem

WRĘCZENIE NAGRÓD (godz. 18:30)

WIECZORNY KONCERT (od. godz. 19:00)

- zespół RIFFORMACJA

W załączeniu zaproszenie oraz plakat zawodów:

https://www.gov.pl/web/kmpsp-rzeszow/zaproszenie-na-zawody-toughest-firefighter-challenge-w-rzeszowie-dn-09072022-r

Logo 

Zespół stresu pourazowego

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu trudnych sytuacji. Niektóre z nich mają charakter traumatyczny, czyli są poza naszą kontrolą, przytłaczają bądź przerażają. Najczęstszymi przyczynami traumy jest bycie świadkiem przestępstwa, przemocy, ofiarą napaści fizycznej bądź udział w zdarzeniach zagrażających życiu np. klęska żywiołowa, udział w wypadku drogowym. Niewątpliwie taką sytuacją, która może być traumatyczna, jest wojna. Obecnie niektórzy z nas goszczą u siebie osoby z Ukrainy, które w niedawnym czasie zmagały się z trudami konfliktu zbrojnego i musiały uciekać z własnego kraju. Mogą oni przeżywać szok, niedowierzanie, strach czy złość. Jednak niektóre skutki mogą być o wiele dłuższe i spowodować m.in. PTSD czyli zespół stresu pourazowego.

Charakterystyka PTSD

Zespół stresu pourazowego jest zaburzeniem lękowym, które może się ujawnić na skutek doświadczenia traumatycznego wydarzenia. Szacuje się, że występuje u około 20% osób, które doświadczyły traumy. Polega na ponownym przeżywaniu zdarzenia traumatycznego, czemu towarzyszą objawy z poniższych grup:

 • uporczywe przeżywanie traumatycznego wydarzenia poprzez:
  • natrętne i powodujące cierpienie wspominania
  • koszmary związane z traumą
  • odczuwanie silnych emocji takich jak przy zdarzeniu
  • pogorszenie samopoczucia, gdy coś przypomina o traumie
 • silne unikanie bodźców związanych z wydarzeniem traumatycznym poprzez:
  • unikanie myśli i emocji
  • unikanie rozmów o wydarzeniu
  • unikanie sytuacji i działań, które przypominają o traumie
  • ograniczenie odczuwania emocji
  • niepamiętanie szczegółów wydarzenia
 • nadmierne pobudzenia dotyczące:
  • trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu
  • nerwowość, drażliwość, wybuchy gniewu
  • problemy z koncentracją
  • nadmierna czujność
  • nadmierna reakcja na bodźcie i zaskoczenie

W PTSD pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 3 miesiącach od wydarzenia traumatycznego, ale mogą wystąpić nawet po pół roku. Utrzymują się powyżej miesiąca.

Skutki PTSD

Konsekwencje wynikające z PTSD mogą wpływać na :

 • zachowanie – osoba może unikać ludzi lub miejsc przypominających o traumie oraz mówienia o tym, co się stało, starać się nie spać ze strachu przed koszmarami, sięgać po alkohol lub narkotyki, aby się znieczulić, szukać sobie ciągłego zajęcia, próbować zapomnieć o tym co się stało;
 • odczucia – ktoś może czuć te same doznania fizyczne, jak podczas traumatycznego wydarzenia oraz przeżywać te same emocje np.: strach, gniew, upokorzenie, odraza, mieć poczucie dysocjacji czyli oddzielenia lub oderwania od tego, co się dzieje obecnie;
 • umysł – osoba może zmagać się z retrospekcjami czyli natrętnymi i mimowolnymi wspomnieniami traumy, wyobrażać sobie to co się stało lub może się stać, obwinianie się, że można było temu jakoś zapobiec, mieć uczucie, że traumatyczne wydarzenie ponownie ma miejsce.

Pomoc osobie z PTSD

W leczeniu zespołu stresu pourazowego zaleca się psychoterapie. Terapia ma na celu zmierzenie się ze wspomnieniami, zmianę sposobu rozumienia i oceny tego co się wydarzyło, ograniczanie szkodliwych strategii radzenia sobie oraz odbudowę życia. Czasami potrzebna jest też wizyta u psychiatry. Lekarz może przepisać leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i stabilizujące nastrój. W obliczu mocno nasilonych objawów np. tendencji samobójczych czy nadużywania środków psychoaktywnych konieczna jest hospitalizacja. Bardzo ważne jest także wsparcie otoczenia oraz bliskich osób.

Jak pomóc osobom z Ukrainy, których gościmy u siebie

Ofiarowanie komuś bezpiecznego noclegu to bardzo dużo. Warto jednak pamiętać jeszcze o paru zasadach:

 • traktuj ludzi z szacunkiem - nie dyskryminuj osób będących pod twoją opieką, upewnij się, że traktujesz osoby na równi, a w przypadku przekazywania im dalszych kontaktów, upewnij się, że będą traktowani z poszanowaniem swoich praw;
 • pamiętaj o bezpieczeństwie tych, którym pomagasz – zrób wszystko, by każdy czuł sie bezpieczne, chroń przed kolejnymi cierpieniami, nie wystawiaj ludzi na dalsze ryzyko, z powodu twoich działań;
 • wykaż cierpliwość i zrozumienie - powrót do równowagi po takich wydarzeniach wymaga czasu. Ktoś może potrzebować ciągłej rozmowy na ten temat. Wysłuchaj oraz unikaj rad typu „daj już spokój”, „zacznij żyć dalej”
 • obserwuj i bądź przygotowany – bądź świadomy tego jakie są reakcje osób w PTSD oraz co może przywoływać traumę, nie bierz do siebie zachowań osób którym pomagasz np. zamknięcia w sobie, rozdrażnienia. Uprzedź też swoich domowników  i przygotuj na różne emocje i zachowania;
 • nie zmuszaj do rozmowy -  dla niektórych mówienie pod presją tego co się stało, może tylko pogorszyć ich samopoczucie. Daj czas. Zapewnij jednocześnie, że gdyby osoba której pomagasz chciała porozmawiać to wtedy ją wysłuchasz;
 • pozwól płakać – nie uspokajaj. Płacz jest także sposobem wyrażania emocji. Emocje przychodzą i odchodzą, pojawiają się inne;
 • zadbaj o siebie – pomaganie osobom w kryzysie jest wyczerpujące i stresujące. Bądź świadomy tego co działa na ciebie, nie bierz zachowań innych do siebie. Zwróć uwagę czy twoje potrzeby są zaspokojone np. sen, jedzenie. Kiedy jest to konieczne nie bój się sięgnąć po profesjonalną pomoc dla siebie lub zaproponować ją swoim gościom.

 
Joanna Kiszka – psycholog
Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Górnie

 

Źródła:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło nabór Kandydatów na Członków drugiej kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej, organu doradczego Ministra Klimatu i Środowiska w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko.

Do Rady powołane zostaną 32 osoby w wieku od 15 do 26 lat.

Nabór Kandydatów odbywa się w terminie 1-30 czerwca 2022 r. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie naboru dostępnym na stronie internetowej ministerstwa: www.gov.pl/web/klimat/MRK.

Biorąc pod uwagę Państwa zaangażowanie w dialog z młodzieżą, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie informacji o prowadzonym naborze, m. in. poprzez przekazanie załączonego zaproszenia do udziału w naborze do Młodzieżowych Rad Gmin, Młodzieżowych Rad Powiatów, Młodzieżowych Rad Miast oraz innych organizacji młodzieżowych, z którymi Państwo współpracujecie.

Z poważaniem

w zastępstwie Ministra Małgorzata Golińska
Sekretarz Stanu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Załącznik:

Zaproszenie dla Młodzieży, Uczniów i Studentów do udziału w naborze do Młodzieżowej Rady Klimatycznej w pliku PDF.

Zaproszenie do udziału w badaniu

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, w związku z pracami prowadzonymi nad Diagnozą mitygacji i adaptacji do zmian klimatu Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego udostępnia dla wszystkich Mieszkańców obszaru funkcjonalnego, w którego skład wchodzą gminy:  Miasto Rzeszów, Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Hyżne, Krasne, Lubenia, Miasto Łańcut, Łańcut, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn, ankietę i zaprasza do udziału w badaniu, w którym prosimy o odpowiedź na kilka pytań dotyczących obserwowanych zmian klimatu oraz możliwości adaptacji do ich skutków.

Zachęcamy do wypełnienia Ankiety i odpowiedzi na wszystkie pytania w niej zawarte. Ankieta będzie dostępna do 03 lipca 2022 r. 

Badanie prowadzane jest przez SWIG DELTA PARTNER  oraz Zakład Analiz Środowiskowych Eko-precyzja na zlecenie Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

https://ankieta.deltapartner.org.pl/plan_adaptacji_rof


Zaproszenie w pliku PDF
<<Zaproszenie_do_udzialu_w_badaniu.pdf (Plik pdf 0,06 MB)>>

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW NR 1/2022/G

„Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu” ogłasza nabór wniosków o powierzenie grantów w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego realizowanego przez „Lokalną Grupę Działania – Lider Dolina Strugu” pn.

Aktywizacja mieszkańców na rzecz rozwoju obszaru Doliny Strugu poprzez wsparcie oddolnych inicjatyw, organizację imprez oraz inwestycję w infrastrukturę turystyczną

Link do strony z ogłoszeniem:
http://liderds.ostnet.pl/?p=2130

Marta Opioła

"Lokalna Grupa Działania - Lider Dolina Strugu"
ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa
Tel. 017 230 10 99
Fax 017 230 12 10
biuro@liderds.ostnet.pl
http://liderds.ostnet.pl

Projekt pn. Zintegrowany i uspołeczniony model planowania przestrzennego poprzez opracowanie Strategii Przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Osi priorytetowej IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020

Województwo Podkarpackie ogłosiło przetarg nieograniczony dotyczący zamówienia pn. „Wykonanie i wdrożenie platformy internetowej”

Link do postepowania:
https://miniportal.uzp.gov.pl/Postepowania/5431f527-cc62-45d9-89ca-25a4491ca6ff

 

Szanowni Państwo,

Nazywam się Aleksander Smyrek, jestem studentem V roku psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Poznaniu. Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o udostępnienie na swoich stronach, portalach, fanpage'ach na social mediach linku do mojego badania naukowego. Badanie to jest częścią mojej pracy magisterskiej, a dotyczy poziomu odczuwanego stresu oraz czynników wpływających na jego wartość. Zarówno badanie, jak i moja praca, mają potencjał rozwojowy. Wyniki badania mogą w przyszłości posłużyć jako baza do rozwoju badań nad trenowaniem, ćwiczeniem i wzmacnianiem ludzkiej odporności na stres (prędkości powrotu do równowagi psychicznej po narażeniu na bodziec stresowy).

Każdy człowiek narażony jest w swoim życiu na ogrom bodźców stresowych, z którymi przychodzi mu się mierzyć. Im bardziej narażeni jesteśmy na stresory (ilość, siła, częstotliwość występowania bodźców stresujących), tym gorzej sobie radzimy z nimi oraz gorzej funkcjonujemy, a to rodzi szereg implikacji (jak obniżenie nastroju, zaburzenia afektywne, kryzysy psychiczne, etc.). Ostatnie lata pokazały nam szczególnie, jak ważne jest by umieć sobie radzić ze stresem oraz jak my ludzie, musimy zadbać o swoje zdrowie psychiczne i dobrostan.

Badanie to jest w formie on-line i polega na wypełnieniu ankiety, co nie powinno zająć więcej niż 15 min. Badanie jest całkowicie anonimowe, a udział w nim dobrowolny. W każdej chwili uczestnik może zrezygnować z jego wypełniania, bez konieczności podawania przyczyny. Uzyskane wyniki będą analizowane zbiorczo i służyć będą tylko i wyłącznie celom naukowym. Ankieta znajduje się na platformie Google, a więc jest również bezpieczna pod względem elektronicznym. Link do badania ankietowego:  https://forms.gle/4GKAQzsMXSDMjLdh7

Aleksander Smyrek
SWPS Wydział Zamiejscowy w Poznaniu

Masz pomysł na swój biznes?
Myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej,
brakuje Ci środków?

 

zapraszamy na spotkanie informacyjno-szkoleniowe dotyczące wsparcia rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz pożyczek dla MŚP

Każde spotkanie składa się z dwóch części:

Część I – merytoryczna

Myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej,  to idealnie! Podczas spotkania opowiemy Ci, z jakiego wsparcia możesz skorzystać i co na tym zyskasz. Dowiesz się, co możesz sfinansować dzięki pożyczkom unijnym i na co możesz przeznaczyć środki.

Część II – networkingowa

Druga część spotkania ma charakter warsztatowy, na której ekspert BGK opowie, jak złożyć wniosek, jakich dokumentów potrzebujesz, a także wyjaśni jak należy je poprawnie przygotować i do kogo należy się zwrócić.

Dlaczego warto wziąć udział w spotkaniu?

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a w zamian otrzymujesz praktyczną wiedzę na temat pożyczek unijnych – udzielanych na warunkach znacznie korzystniejszych niż rynkowe. Dzięki pomocy eksperta BGK, z łatwością zapoznasz się z całą potrzebną dokumentacją.

Andrzej Hlawacik - Specjalista

Departament Instrumentów Finansowych
Bank Gospodarstwa Krajowego
Biuro Regionalne w Rzeszowie
ul. Rejtana 20 B, 35-310 Rzeszów
tel. kom. 572 775 102
Andrzej.Hlawacik@bgk.pl
www.bgk.pl

POWRÓT DO ZDROWIA - POWRÓT DO PRACY (15) 
Cidon 
AS 

Wsparcie ze środków PFRON dla osób indywidualnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pracuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Skontaktuj się Oddziałem Podkarpackim PFRON i dowiedz się z czego możesz skorzystać.

„Aktywny Samorząd” - złóż wniosek przez SOW!

Informujemy, że w ramach programu „Aktywny samorząd” Moduł I do 31 sierpnia br. osoby z niepełnosprawnościami mogą składać wnioski o dofinansowanie kosztów:

 • zakupu sprzętu elektronicznego,
 • oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
 • uzyskania prawa jazdy,
 • zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
 • utrzymania sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
 • zapewnienia opieki dla osoby zależnej np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu,
 • zakupu protezy kończyny i utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy.

Pełna treść informacji w pliku PDF

Szanowni Państwo,

Zapraszamy wszystkie żłobki, przedszkola i kluby malucha z Państwa gminy do ogólnopolskiego konkursu "Dziecięcy Kącik z KiddyMoon" organizowanego przez markę KiddyMoon.

Do wygrania atrakcyjne nagrody marki KiddyMoon: piankowe place zabaw, baseny z piłkami oraz drewniane zabawki: bujaki, deska balansująca, drabinka czy rowerek. Zabawki pozwolą stworzyć kreatywne i bezpieczne miejsca zabaw dla dzieci.

Wygrywa 10 placówek, które w głosowaniu na stronie https://kiddymoon.pl/konkurs, w dniach 18.04-8.05.2022 r. zdobędą największą liczbę głosów.

Głosowanie na placówkę jest możliwe po uprzednim zgłoszeniu jej do konkursu. Zgłoszenia przyjmowane są od dnia: 28.03.2022 do 8.05.2022 na stronie www.kiddymoon.pl/zgloszenie

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie placówki, prywatne i publiczne.

Zachęcamy do przekazania informacji do podległych Państwu przedszkoli, żłobków, klubów malucha, a także wśród lokalnej społeczności oraz na stronie internetowej urzędu. Mamy nadzieję, że dzięki Państwa wsparciu akcja dotrze do jak największej liczby placówek. Cenne nagrody czekają!

W załączniku, oprócz plakatu promującego akcję przekazujemy pismo skierowane do placówek, regulamin oraz formularz zgłoszenia. 

Szczegóły konkursu dostępne są na stronie https://kiddymoon.pl/konkurs. W przypadku pytań prosimy o kontakt e-mail: konkurs@kiddymoon.pl.

 

Z poważaniem,

Monika Wróbel

https://kiddymoon.pl/

Szanowni Państwo,

W imieniu Fundacji Przestrzeń Lokalna zapraszam po raz kolejny do współudziału w realizacji projektu pn. „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” . Projekt wdrażany jest przez Fundację Fundusz Lokalny SMK, Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja” oraz Fundację Przestrzeń Lokalną.

Projekt uzyskał dotację w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2023, nadzorowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (tj. NIW- CRSO). Głównymi celami tego ogólnopolskiego Programu są: 

 1. Zwiększenie ilości inicjatyw oddolnych,
 2. Wzrost liczby obywateli angażujących się w działania organizacji pozarządowych i inicjatywy lokalne,
 3. Wzrost partycypacji obywateli w sprawach publicznych,
 4. Wzmocnienie potencjału trzeciego sektora.

W ubiegłorocznej edycji -  2021 r. przekazaliśmy blisko  609 800,00 złotych na działania w formie mini dotacji dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych oraz samopomocowych z terenu województwa podkarpackiego.

W tym roku organizacjom pozarządowym przekazana będzie kwota 620 900,0 zł na realizację inicjatyw w wybranej przez siebie  ścieżce dotacyjnej:

 • Ścieżka I - Oddolne inicjatywy mieszkańców;
 • Ścieżka II - Ścieżka rozwoju dla młodych organizacji „rozwój młodej organizacji”
 • Ścieżka IV - Mikrodotacje branżowe

Szczegółowe informacje zawiera Regulamin Konkursu zamieszczony na portalu: www.podkarpackie-inicjatywy-lokalne.pl/.

Dodatkowo, planujemy również wesprzeć realizatorów inicjatyw monitoringiem, szkoleniami specjalistycznymi i doradztwem związanym z realizacją inicjatyw.

Nabór do Konkursu w roku 2022 rozpoczyna się z dniem 10 marca i trwać będzie do 08 kwietnia 2022 r. roku, godz. 16:00

Realizacja nagrodzonych inicjatyw odbywać się  będzie w terminie 1 czerwca 2022 r. do 30 listopada 2022 r.

Ze strony Fundacji Przestrzeń Lokalna osobą do kontaktu jest  Edyta Salnikow – koordynator  lokalny Projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” (tel. 667 048 313, e-mail: biuro@przestrzenlokalna.org.pl  , www.podkarpackie-inicjatywy-lokalne.pl).

Będziemy wdzięczni za upowszechnienie informacji o konkursie grantowym wśród organizacji pozarządowych i potrzebujących wsparcia grup mieszkańców / środowisk / animatorów i liderów (radni, sołtysi, etc.).

 

Pozdrawiam

Monika Kozdraś-Grzesik

Logo OIK 

Choroba Picka

Sytuacja choroby zawsze jest trudna dla samego chorego, ale także jego rodziny. Ciągnie ona za sobą kryzysy i zmiany w wielu płaszczyznach życia. Zawsze trudno pogodzić się z chorobą. Dodatkowym utrudnieniem jest kiedy powoduje ona spustoszenie u osoby najbliższej nie tylko fizyczne ale i psychiczne. Ktoś, kto kiedyś był spokojny, pomocny i kulturalny, zaczyna zachowywać się jak zupełnie inna osoba, a do tego potrafi być agresywna i ranić najbliższych  Z takimi problemami borykają się rodziny osób chorujących na Choroba Picka należącą do grupy otępień czołowo-skroniowych.

Charakterystyka choroby

Otępienia czołowo-skroniowe, gdzie zaliczamy chorobę Picka to trzecia najczęstsza przyczyna otępień zaraz po Alzheimerze i otępieniu z ciałami Lewy-ego. W postepowaniu choroby dochodzi do powstania zmian zanikowych w obrębie płatów czołowych oraz przednich części płatów skroniowych mózgu. Zmiany powstają na skutek gromadzenia się w  komórkach nerwowych nieprawidłowych białek. Przyczyna nie jest do końca poznana, ale najprawdopodobniej białko to powstaje w wyniku mutacji genetycznej. Ten rodzaj choroby stanowi około 8-10% wszystkich przypadków otępienia. Mężczyźni i kobiety chorują tak samo często.

Objawy w chorobie Picka

Zazwyczaj choroba postępuje szybko. Zmiany zachodzą w zasadzie bez przerwy.  W przebiegu lekarze wyróżniają trzy etapy, które kończą się śmiercią pacjenta. Symptomami, występującymi w chorobie są:

 • zaburzenia nastroju – depresja, stany maniakalne, zobojętnienie uczuciowe, chwiejność emocjonalna, apatia, zobojętnienie;
 • zaburzenia lękowe;
 • zmiany osobowości - zachowania nieadekwatnie do sytuacji, bezkrytycyzm wobec własnego zachowania, agresywność;
 • nieprzestrzeganie norm społecznych – początkowo utrata dobrych manier, nieprzestrzeganie konwenansów, później niestosowne zachowania, ignorowanie uczuć innych, prowokujące zachowania seksualne, agresja, utrata zdolności tworzenia kontaktów społecznych;
 • problemy żywieniowe - objadanie się lub zaprzestanie przyjmowania pokarmów;
 • kłopoty ze snem;
 • problemy językowe - trudności w znalezieniu właściwego słowa, mowa niezrozumiała dla otoczenia, echolalia (bezwiedne powtarzanie usłyszanego słowa lub zdania);
 • skłonność do nadużywania alkoholu oraz papierosów, pomimo braku nałogów w dotychczasowym życiu;
 • zaniedbanie higieny osobistej i brak dbałości o ubiór;
 • zaburzenia funkcji poznawczych - kłopoty z myśleniem i pamięcią;
 • zaburzenia funkcji wzrokowo-przestrzennych;
 • objawy neurologiczne - sztywność ruchowa, rzadziej drżenie, odruchy prymitywne (chwytny, ssania), nietrzymanie moczu i stolca. 

Diagnozowanie

Pierwsze objawy chorobowe mogą być dyskretne. Nawet najbliższe otoczenie początkowo nie musi dostrzegać pojawiających się symptomów Rodzinę powinny zaniepokoić zmiany charakteru, kłopoty z komunikacją, zaniki pamięci, nadmierna impulsywność lub apatia. Należy zgłosić się w tedy do lekarza, w celu dokonania diagnostyki. Należy pamiętać, że podobne dolegliwości mogą być także pierwszymi objawami innych chorób układu nerwowego np. udaru. Lekarz w procesie diagnozy najpierw zbierze wywiad na temat nasilenia objawów, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków. Następnie zbada pacjenta i przeprowadzi badanie neurologiczne wraz z oceną neuropsychologiczną, zleci inne badania. Najlepiej, kiedy razem z pacjentem do lekarza zgłosi się ktoś z  najbliższego otoczenia, gdyż w chorobie występuje brak krytycyzmu wobec własnego zachowania.

Leczenie w chorobie Picka

W otępieniach z grupy czołowo-skroniowcyh dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia komórek nerwowych, dlatego całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Nawet stosowanie leków nie gwarantuje zatrzymania choroby. Lekarze w podejmowanych działaniach skupiają się na zwalczaniu uciążliwych objawów. Podaje się przeważnie leki przeciwpsychotyczne i antydepresanty. W przypadku wystąpienia problemów językowych można zastosować terapie logopedyczną, by wpracować alternatywne metody komunikacji. Wszystkie działania specjalistów powinny zmierzać do poprawy jakość życia chorego i jego bliskich.

Rodzina osoby chorej

Choroba silnie wpływa na samego pacjenta, ale także oddziałuje na osoby najbliższe. Opieka nad chorym wymaga wiele wysiłku, czasu ale i odporności psychicznej. Opiekunowie stają się często ofiarami agresji fizycznej i słownej  ze strony osoby, która zawsze była im bliska. Jest to szczególnie trudne, kiedy rani nas ktoś najbliższy, nawet jeżeli robi to niepełnie świadomie. Często potrzebne jest także wsparcie społeczne, ale i specjalistyczne np. psychologiczne, medyczne. Istotna jest także edukacja rodziny na temat obrazu klinicznego choroby, rokowaniach czy farmakoterapii. Im więcej wiemy tym łatwiej radzić sobie z wymaganiami.


Źródła:

 

Logo OIK 

"Zaopiekuj się mną - osobowości zależna"

  

Główną cechą tego zaburzenia osobowości jest chęć stałej zależności od kogoś. Osoba potrzebuje innych ludzi do codziennego funkcjonowania, podejmowania decyzji, ciągłej opieki i pomocy. Chce być z kimś w stałym kontakcie np. przez przebywanie z tą osobą, ciągłe telefony czy smsy. Bez tego odczuwa niepewność i bezradność. Ukrywa własne potrzeby, a poddaje się oczekiwaniom innych.

Osobowość zależna może występować u osób z niską samooceną, niesamodzielnych czy bojących się odpowiedzialności. Osoba dorosła z tym zaburzeniem może panicznie bać się opuszczenia przez osobę bliską, a nastolatek w każdej sferze pozwalać decydować rodzicom np. w co się ubrać, z kim się przyjaźnić.

Zachowania charakterystyczne dla osobowości zależnej

 • problem w podejmowaniu decyzji – osoba potrzebuje wielu porad i zbędnych zapewnień ze strony innych by zdecydować w najdrobniejszych, zwykłych codziennych  sprawach;
 • niechęć do odpowiedzialności – silna potrzeba i dążenie do oddania decyzyjności oraz odpowiedzialności w istotnych życiowych wyborach;
 • trudności z wyrażaniem sprzeciwu – rezygnacja z własnych potrzeb, nadmierne uleganie życzeniom innych oraz niechęć do stawiania racjonalnych wymagań osobom, od których jest zależnym;
 • poczucie bezradności w sytuacji osamotnienia – osoba zależna, kiedy zostaje sama czuje niepokój i bezsilność z powodu wyolbrzymionej obawy przed niezdolnością do zatroszczenia się o siebie;
 • nadmierna obawa przed opuszczeniem – żyje w ciągłej obawie, bez logicznych dowodów na to, że zostanie porzucona, jest skłonna zrobić wszystko nawet rzeczy dla siebie nieprzyjemne, aby tylko utrzymać opiekę i wsparcie;
 • ciągłe poszukiwanie opieki – w momencie, kiedy bliski związek ulega rozpadowi, osoba zależna pilnie poszukuje kolejnego źródła wsparcia. 

Style Osobowości zależnej

 • Niedojrzała – jest to osoba bardzo dziecinna i łatwowierna. Dopóki otoczenie nie wymaga na niej „dorosłości” jest towarzyska i miła, jednak w obliczu postawionych wymagań staje się trudna w kontakcie. Jest jakby na niższym etapie rozwoju, niedojrzała emocjonalnie oraz brakuje jej umiejętności potrzebnych do samodzielnego życia.
 • Zaniepokojona – z cechami osobowości unikającej. Osoba ta unika wszelkich przejawów autonomii, panicznie bojąc się utraty wsparcia, korzysta ze wsparcia instytucji. Łatwo ją wyprowadzić z równowagi, ciągle się czymś martwi lub zadręcza. Jest zdolna wybuchnąć złością, kiedy czuje, że inni nie dostatecznie skupiają się na jej potrzebie ciągłej opieki. Unika kontaktów społecznych, odczuwa samotność i pustkę. Często uskarża się na zmęczenie i dolegliwości fizyczne, może popaść w depresję.
 • Usłużna – z cechami osobowości histrionicznej. Wśród typów osobowości zależnej jest najbardziej uległa i potrzebuje czułości. W kontaktach z innymi jest towarzyska, życzliwa, ale i uległa. Unikają konfliktów, bardzo zależy jej na aprobacie otoczenia. Jednak usłużność ma na celu zachęcenie innych do przejęcia kontroli. Ciągłe wsparcie i wyręczanie ze strony ludzi skutkuje często jej niedojrzałością. 
 • Nieefektywna – z cechami osobowości schizoidalnej. Charakteryzuje się niskim poziomem energii i brakiem motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań, bywa niekompetentna. Brakuje jej chęci do działania we własnych sprawach. Pragnie spokojnego życia bez obowiązków „dorosłości”, często ignoruje wymogi stawiane przez życie, lekceważy problemy. Idealne jest dla niej w nic się nie angażować. Ta osoba nie ma osiągnięć, nie chce radzić sobie z trudnościami, ale wcale nie martwi się swoimi brakami.
 • Pozbawiona własnego ”ja” – z cechami osobowości masochistycznej. Zatraca własną tożsamość i identyfikuje się z inną osobą przyjmując jej wartości i postawy. Określa swoje znaczenie poprzez inną osobę i poświęcaniu siebie dla niej. Brak własnego „ja” powoduje, że jest nadzwyczaj wrażliwa na utratę. W obliczy straty bliskiej osoby może przeżywać stany lękowe, depresję, a nawet poczucie własnego unicestwienia. 

Przemoc u osób z osobowością zależną

W relacjach z najbliższymi taka osoba odczuwa bardzo silny strach przed opuszczeniem. Zostawienie jest dla niej równe z katastrofą i zarazem nie wyobraża sobie życia bez tej osoby. Skutkiem obawy przed samotnością może być robienie za namową rzeczy niezgodnych z prawem lub znoszeniem różnych, nawet nieprzyjemnych i niechcianych zachowań  np. przemocy fizycznej i psychicznej.

Pomoc i terapia dla osób z osobowością zależną

Powodem zgłoszenia się po pomoc przez osobę z osobowością zależną są konsekwencje, które wynikają z jej sposób funkcjonowania. Mogą to być problemy spowodowane zbytnim podporządkowaniem się innym, nieradzenie sobie w dotychczasowy sposób lub utrata osoby wspierającej. W takich sytuacjach występują także objawy lęku czy depresji.

Główną formą pomocy jest psychoterapia, nakierunkowana przeważnie na wzmacnianie niezależności, poczucia sprawstwa i własnej wartości. W przypadku wystąpienia dodatkowo zaburzeń lękowych i depresyjnych należy zgłosić się także do lekarza psychiatry, by w razie konieczności wdrożyć terapię lekami. Należy jednać ściśle współpracować z lekarzem, aby uniknąć fizycznej bądź psychicznej zależności od leków oraz możliwości ich nadużywania.

 

Joanna Kiszka – psycholog
Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Górnie

 


Źródła:

 • J. Groth „Zależne zaburzenie osobowości” w: Zaburzenia osobowości. Problemy diagnozy klinicznej red. L. Cierpiałkowska, I. E. Soroko, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań, 2017, s. 256 – 276.
 • T. Millon, R. Davis i in. „Osobowość zależna” w: „Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie”, Instytut Psychologii Zdrowia, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa, 2005, s. 277 - 316;
 • https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/zaburzenia_osobowosci/71292,osobowosc-zalezna
Zal 2 plakat XIX BGR 

                                                         

Zapraszamy rolników do udziału w XIX  Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie ogłasza po raz dziewiętnasty Ogólnokrajowy Konkurs „ Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy

Organizatorem Konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a współorganizatorami są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz instytucje i organizacje działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach wiejskich.

Konkurs jest jednym z licznych działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Do konkursu mogą być zgłoszone gospodarstwa, których właścicielami są osoby pełnoletnie, prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS (przynajmniej jeden z właścicieli).

Do 22 kwietnia 2022 r. KRUS przyjmuje zgłoszenia na formularzu, który dostępny jest na stronie internetowej www.krus.gov.pl, w Oddziale Regionalnym oraz Placówkach Terenowych Kasy.

Właściciele gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe.

Niezmiennie od lat pod uwagę brane są:

 • organizacja obejścia i podwórza gospodarstwa oraz produkcji rolniczej,
 • ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy,
 • stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych, a także maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi znajdujących się w gospodarstwie rolnym,
 • warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich i profilaktyka chorób odzwierzęcych,
 • wyposażenie w środki ochrony osobistej i urządzenia wspomagające bezpieczną pracę,
 • sposób przechowywania  i postępowania ze środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych,
 • dbałość o środowisko naturalne,
 • estetyka gospodarstw oraz organizacja miejsca wypoczynku rodziny, w tym placu zabaw dzieci,
 • zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.

Laureaci każdego z etapu konkursu otrzymają nagrody rzeczowe. Nagrodą główną w konkursie jest ciągnik rolniczy. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Ważne terminy:

22.04.2022 r. - upływa termin zgłaszania udziału w konkursie

31.05.2022 r.- zakończenie etapu regionalnego.

08.07.2022 r. - zakończenie etapu wojewódzkiego

 

Agata Borcz

OR KRUS w Rzeszowie

KONKURS GRANTOWY

Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku ogłasza Konkurs na oddolne inicjatywy społeczne pt. "GIEŁDA POMYSŁÓW" w ramach projektu "Maker Space BLISKO Biblioteki"

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 Priorytet 4, Kierunek interwencji 4.1. Blisko –Biblioteka/Lokalność/Inicjatywy/Społeczność/Kooperacja/Oddolność

 • Masz pomysł co ciekawego mogłoby się wydarzyć w naszej lokalnej społeczności? To koniecznie zgłoś swój udział w konkursie.
 • 3 najciekawsze inicjatywy zostaną nagrodzone grantem w wysokości do 7 000 zł.
 • Termin naboru zgłoszeń to 15.03.2022 r.
 • Regulamin i formularz zgłoszenia w załącznikach

 

OGŁOSZENIE
 
o naborze partnerów społeczno-gospodarczych 
na potrzeby opracowania 
Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych 
Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego do roku 2030
 
Szanowni Państwo,
w województwie podkarpackim trwają prace dotyczące zastosowania podejścia terytorialnego w realizacji polityki spójności z wykorzystaniem środków UE w ramach Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027. 
Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, którego rozwój terytorialny winien być prowadzony za pomocą mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), przystępuje do prac nad Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego do roku 2030.
Rzeszowski Obszar Funkcjonalny to porozumienie samorządów:
 
1) Gmina Miasto Rzeszów
2) Gmina Błażowa
3) Gmina Boguchwała
4) Gmina Chmielnik
5) Gmina Czarna
6) Gmina Czudec
7) Gmina Głogów Małopolski
8) Gmina Hyżne
9) Gmina Krasne
10) Gmina Lubenia
11) Gmina Miasto Łańcut
12) Gmina Łańcut
13) Gmina Świlcza
14) Gmina Trzebownisko
15) Gmina Tyczyn 
Zgodnie z projektem Umowy Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce, ZIT to instrument przewidziany do realizacji partnerskich projektów przyczyniających się do rozwiązywania problemów i wspólnego bądź skoordynowanego zaspakajania potrzeb obszaru objętego ZIT. Instrument ten będzie wykorzystywany do wspierania miejskich obszarów funkcjonalnych, wskazanych przez władze samorządowe w strategii rozwoju województwa, w tym Rzeszowski Obszar Funkcjonalny. 
Podstawowym dokumentem realizacji działań w formule ZIT jest Strategia ZIT, która pełni rolę strategii terytorialnej, o której mowa w art. 29 rozporządzenia ogólnego, zawierająca w szczególności:
 • obszar geograficzny, którego dotyczy dana strategia;
 • analizę potrzeb rozwojowych i potencjału danego obszaru, w tym wzajemnych powiązań gospodarczych, społecznych i środowiskowych;
 • opis zintegrowanego podejścia służącego zaspokojeniu zidentyfikowanych potrzeb rozwojowych i wykorzystaniu potencjału danego obszaru;
 • opis udziału partnerów zgodnie z art. 8 w przygotowaniu strategii i jej realizacji;
 
Zgodnie z projektem Umowy Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce, powinna zawierać: 
 • syntezę diagnozy obszaru realizacji ZIT wraz z analizą problemów, potrzeb i potencjałów rozwojowych;
 • cele, jakie mają być zrealizowane w ramach ZIT, ze wskazaniem podejścia zintegrowanego, oczekiwanych wskaźników rezultatu i produktu, powiązania z właściwym programem;
 • listę projektów wraz z informacją na temat sposobu ich wyboru oraz powiązania z innymi projektami;
 • źródła finansowania;
 • warunki i procedury obowiązujące w realizacji Strategii ZIT;
 • opis procesu zaangażowania partnerów społecznych i gospodarczych oraz właściwych podmiotów reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, podmiotów działających na rzecz ochrony środowiska oraz podmiotów odpowiedzialnych za promowanie włączenia społecznego, praw podstawowych, praw osób ze specjalnymi potrzebami, równości płci i niedyskryminacji w pracach nad przygotowaniem i wdrażaniem Strategii ZIT oraz sprawozdanie z jego konsultacji społecznych.
 
Zachęcamy organizacje działające na terenie ROF oraz interesariuszy do zgłoszenia swojego akcesu do procesu opracowania dokumentu pn. Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego do roku 2030
Partnerami mogą być podmioty spoza sektora finansów publicznych, spełniające definicję partnerów społecznych i gospodarczych w rozumieniu art. 5, pkt 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2006 r., nr 227, poz. 1658 z późn. zm.), prowadzący działalność na terenie ROF w obszarach tematycznych objętych Strategią ZIT. Partnerzy powinni spełniać kryteria zawarte w Art. 34. 14. 6) Ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (tzn. być podmiotem reprezentującym społeczeństwo obywatelskie, podmiotem działającym na rzecz ochrony środowiska lub podmiotem odpowiedzialnym za promowanie włączenia społecznego, praw podstawowych, praw osób niepełnosprawnych, równości płci i niedyskryminacji).
Od partnerów oczekujemy zaangażowania w zakresie opiniowania zapisów dokumentu na etapie jego tworzenia, konsultowania jego treści oraz wsparcia na etapie wdrażania. Zależy nam na uspołecznionym dokumencie, skonsultowanym z interesariuszami i przedstawicielami społeczności ROF, który zamieszkiwany jest przez blisko 400 tysięcy mieszkańców.
Warunkiem przystąpienia do naboru jest przesłanie w terminie do 14 marca 2022 r. Formularza zgłoszeniowego dla partnerów społecznych i gospodarczych do udziału w pracach nad Strategią ZIT Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego do roku 2030 poprzez interaktywny dostęp znajdujący się pod linkiem: 
Plakat rymowanka 2022 

„Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza III Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym

Zapraszamy dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Patronat Honorowy nad konkursem sprawuje Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. W Konkursie mogą uczestniczyć dzieci urodzone w latach 2008–2011, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do konkursu.

Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy) popularyzującej sposoby ograniczenia ryzyka upadków osób w gospodarstwach rolnych. Kompletne zgłoszenie (rymowankę oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) należy przesłać w terminie do 15.03.2022 r. pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) lub elektroniczną na adres Oddziału Regionalnego KRUS, w którym podlega ubezpieczeniu rodzic/opiekun prawny dziecka.

Na etapie wojewódzkim, który kończy się 22.04.2022 r., 3 najlepsze prace zostaną nagrodzone nagrodami rzeczowymi o wartości ok. 500 zł brutto oraz skierowane do oceny Centralnej Komisji Konkursowej, która spośród 48 prac nagrodzonych przez oddziały regionalne KRUS wybierze 20 najlepszych rymowanek. Ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe o wartości ok. 1 000 zł brutto. Gala podsumowująca zaplanowana jest na czerwiec 2022 roku”

Regulamin konkursu dostępny na stronie internetowej; krus.gov.pl

Agata Borcz
Starszy specjalista
Samodzielny Referat Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego

Plakat Rehabilitacja kompleksowa 
AU wizytowka 

Powrót do zdrowia, powrót do pracy!

Projekt pn. „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” jest realizowany przez PFRON we współpracy z ZUS i CIOP. To program przekwalifikowania zawodowego zapewniający uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych wszystkim tym, którzy z powodu choroby lub wypadku utracili możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chcieliby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla osób z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie pracowały i nie mają kwalifikacji zawodowych.
Zapraszamy do projektu wszystkich chętnych, którzy:
• z powodu choroby lub urazu mają ograniczoną zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale jednocześnie są w stanie uczestniczyć w rehabilitacji;
• mają pozytywne rokowania w zakresie przywrócenia aktywności zawodowej i uzyskania poprawy aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie;
• mają motywację do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym;
• od samego początku biorą aktywny udział w procesie rehabilitacji.
Nasza grupa docelowa to osoby, które:
• zakończyły rehabilitację medyczną i mają ustabilizowany stan zdrowia (Ośrodki rehabilitacji kompleksowej nie są szpitalami i nie prowadzą leczenia specjalistycznego);
• są w stanie podjąć pracę w wymiarze co najmniej 0,5 etatu, po odbyciu procesu rehabilitacji kompleksowej;
• deklarują podjęcie zatrudnienia, niezależnie od wieku;
• mają różne rodzaje niepełnosprawności.
To ważne! Nie wymagamy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
Jak przebiega rehabilitacja kompleksowa?
Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym (4-5 mies.) pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Obecnie w Polsce funkcjonują 4 takie ośrodki: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) i w Ustroniu (woj. śląskie).
Każdy z Uczestników projektu bierze udział równolegle w trzech modułach:
• zawodowym ukierunkowanym na ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskanie nowego zawodu i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia, co jest głównym celem rehabilitacji kompleksowej;
• psychospołecznym: mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy oraz przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym;
• medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu.
W efekcie uczestnicy uzyskują nowe kwalifikacje zawodowe, które poprawiają ich status na rynku pracy pozwalając na uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
Rekrutacja do projektu prowadzona jest w trybie ciągłym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Co należy zrobić, by zgłosić się do projektu?
• Wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wniosek o kompleksową rehabilitację i przesłać dokumenty zgłoszeniowe na adres:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Oddział Podkarpacki
ul. Rejtana 10, 35-310 Rzeszów

z dopiskiem „kompleksowa rehabilitacja”
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem:
https://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl/fileadmin/Projekty_UE/Kompleksowa_rehabilitacja/Formularz_zgloszeniowy/FORMULARZ_ZGLOSZENIOWY.pdf?utm_campaign=pfron&utm_source=df&utm_medium=download

Informacji udziela:
• Agnieszka Ulak - numer telefonu: 17 28 39 318 oraz 882 789 258, e-mail: aulak@pfron.org.pl
• Infolinia PFRON - numer telefonu: 22 50 55 600, 532 083 063, e-mail: ork@pfron.org.pl
Jesteśmy w mediach społecznościowych!
Wszystkie osoby zainteresowane projektem „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” zapraszamy na oficjalny fanpage na Facebooku:
https://www.facebook.com/Powr%C3%B3t-do-zdrowia-powr%C3%B3t-do-pracy-109766627020443/
oraz na Instagramie:
https://www.instagram.com/powrot_do_pracy/
Polub profil, obserwuj i bądź na bieżąco!

Materiał prasowy: PFRON

LGD – Lider Dolina Strugu Dwa zapytania ofertowe: 

Kształtowanie przestrzeni publicznej na cele społeczne - http://liderds.ostnet.pl/?p=1957
Podejmowanie działalności gospodarczej - http://liderds.ostnet.pl/?p=1953

Michał Pępek

"Lokalna Grupa Działania - Lider Dolina Strugu"
ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa
Tel. 017 230 10 99
Fax 017 230 12 10
biuro@liderds.ostnet.pl
http://liderds.ostnet.pl

Logo 

"Chcę być w centrum twojej uwagi" - osobowość histrioniczna

Osoby z histrionicznym zaburzeniem osobowości nie da się nie zauważyć. Potrafi zrobić koło siebie show, byle tylko przykuć uwagę innych. Osoba ta będzie mówiła głośno i barwnie, dużo gestykulując. By zwrócić uwagę coś upuści, opowie niesamowitą historię czy nawet zemdleje. Jej ubiór i sposób zachowania bywa określany przez innych jako uwodzicielski. Jednak poza stylem bycia dostrzegalnym na pierwszy rzut oka, osoba z histrionicznym zaburzeniem osobowości może borykać się z problemami w relacjach międzyludzkich, lękami czy depresją, które bywają trudniejsze do zaobserwowania.

Zachowania charakterystyczne dla osobowości histrionicznej

 • zachowania prowadzące do zwracania na siebie uwagi – stałe poszukiwanie wrażeń, dążenie do dostrzeżenia i docenienia przez innych. Osoba taka źle czuje się, gdy nie jest w centrum uwagi;
 • przesadne uzewnętrznianie emocji – teatralne zachowania, dramatyzowanie na temat własnych przeżyć, nadmiernie impresyjna mowa;
 • płytkość emocji – przeżywane emocje są powierzchowne, szybko ulegają zmianie, skłonność do wpadania w gniew i znudzenia;
 • uwodzicielskość w zachowaniu i w wyglądzie - w relacjach z innymi ludźmi występowanie zachowań prowokacyjnych seksualnie nieadekwatnych do sytuacji;
 • podatność na sugestie – łatwe poddawanie się sugestiom, uleganie wpływom innych osób lub okoliczności;
 • przecenianie relacji – kontakty i związki z innymi ludźmi są oceniane jako bliższe niż są w rzeczywistości;
 • skupienie na wyglądzie fizycznym – podkreślanie fizyczności, postrzeganie siebie jako osoby atrakcyjnej i czarującej, wykorzystywanie wyglądu, by przyciągać uwagę innych.

Odmiany osobowości histrionicznej

 • Teatralna - jest to osoba pożądająca uwagi, zmanierowana, ze skłonnościami do dramatyzowania. Jej zachowanie oraz wygląd nie są naturalne. Skupia się na przyciąganiu uwagi swoim wyglądem. Może to osiągnąć posiadając styl jest jak z żurnala albo przyciągać wzrok przesadną stylizacją np. nadmiarem biżuterii czy mieszanką kolorów.
 • Pełna życia – z cechami osobowości narcystycznej. Osoba ożywiona, optymistyczna, wesoła. Bywa spontaniczna, reaguje impulsywnie, nie zważając na konsekwencje. Często poszukuje nowych wrażeń, zmienia partnerów. Osoby, które funkcjonują bliżej normy mają nowe pomysły na biznes, pędzą z jednej pracy do drugiej, przyciągają swoją energią, natomiast typy bardziej zaburzone szybko się nudzą, nie dotrzymują obietnic, porzucają wspólników.
 • Infantylna - z cechami osobowości z pogranicza. Ma problemy z poczuciem własnej tożsamości. Skłonna do dziecinnych awantur, nerwowa. W relacjach wymagająca i nadmiernie przywiązana. Łatwo przechodzi od miłości do nienawiści. W dobrych chwilach potrafi być życzliwa, a za moment mieć zły nastój. Często skarży się na złe traktowanie ze strony innych, a jeśli ktoś zaprzeczy reaguje złością.
 • Zjednująca - z cechami osobowości zależnej. Głównym celem życia jest pozyskanie aprobaty. W tym celu osoba potrafi zasypywać komplementami, łagodzić konflikty, poprawiać zły nastój. Stara się za wszelką cenę zadowolić innych poświęcając własne potrzeby np. poprzez przyznawanie komuś racji czy zgadzanie się na wszystko. Uważa siebie za osobą problemową, której nikt nie kocha.
 • Nieszczera - z cechami osobowości antyspołecznej. Na początku osoba ta może robić dobre wrażenie. Często jest odbierana jako towarzyska i spontaniczna. Potrafi jednak oszukiwać, nie dotrzymuje obietnic, bywa skłonna do łamania norm społecznych, potrafi wybuchnąć złością. Mogą być również osoby, które są bardziej egocentryczne, a wtedy świadomie manipulują, są konfliktowe. Uprzejmość wobec innych odbierają jako słabość oraz boją się, że sami zostaną tak ocenieni.
 • Wzburzona - z cechami osobowości z pogranicza. Łatwo ulega emocjom, ma często zmienny nastrój od podniecenia, przez napady gniewu po wyczerpanie. Powierzchownie życzliwa, jednak szybko się nudzi i jest społecznie niedojrzała. Nadwrażliwa na krytykę, łatwo traci nad sobą panowanie, reaguje z gwałtownością, szybko popada w przygnębienie. Nie znajdując aprobaty u innych staje się kłótliwa, zazdrosna i krytyczna wobec otoczenia.

Agresja i przemoc u osób z osobowością histrioniczną
Osoby z osobowością histrioniczną bywają autoagresywne. Zdarza się, że aby zyskać uwagę grożą samobójstwem lub nawet podejmują próby. Potrzeba osobistego znaczenia, chęć docenienia przez otoczenie oraz łatwość ulegania sugestii i wpływowi innych mogą powodować, że pod wpływem charyzmatycznych liderów czy grup, osoby te zaangażują się w przemoc. Czasami szukając pobudzenia emocjonalnego mogą podejmować zachowania ryzykowne czy niezgodne z prawem. Dążą wtedy do sytuacji, które powodują, że są w centrum uwagi, dostarczają silnych emocji i pokonują nudę np. wdawanie się w bójki.

Pomoc i terapia dla osób z histrionicznym zaburzeniem osobowości
Podstawową formą pomocy dla osób z tym zaburzeniem osobowości jest psychoterapia. Pomimo, że osobowość histrioniczna jest dosyć „wyraźna” poprzez teatralne i przerysowane zachowanie, to jednak osoby z tą osobowością rzadko szukają pomocy terapeutycznej. Powodem dla którego mogą zgłosić się na psychoterapię są zazwyczaj problemy w relacjach z innymi. Terapeuta może być postrzegany jako „wybawca od kłopotów”. W relacji terapeutycznej mogą pojawić się charakterystyczne dla tych osób przesadnie silne emocje oraz zachowania uwodzicielskie. Może być też tak że osoba histrioniczna podczas spotkań uzna, że terapeuta jest za mało zaangażowany lub nagle znudzi się terapią, a w konsekwencji porzuci pomoc. W przypadku depresji i objawów lękowych bywa konieczna wizyta u psychiatry i włączenie farmakoterapii. Leki mogą być jednak demonstracyjnie nadużywane lub posłużyć do celów samobójczych, dlatego należy je stosować ostrożnie.

Joanna Kiszka – psycholog
Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Górnie


Źródła:

 • J. Groth „Histrioniczne zaburzenie osobowości” w: Zaburzenia osobowości. Problemy diagnozy klinicznej red. L. Cierpiałkowska, I. E. Soroko, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań, 2017, s. 198 – 213.
 • T. Millon, R. Davis i in. „Osobowość histrioniczna” w: „Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie”, Instytut Psychologii Zdrowia, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa, 2005, s. 317 - 363;
 • https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/zaburzenia_osobowosci/74826,osobowosc-histrioniczna

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko specjalisty ds. projektowych

„Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu” ogłasza konkurs na stanowisko: Specjalista do spraw projektowych

Nazwa i adres jednostki: „Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu”, ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa.

Komórka organizacyjna: Biuro Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu”

Stanowisko Pracy: Specjalista do spraw projektowych

Szczegóły w pliku  PDF i na stronie LGD - Lider Dolina Strugu
http://liderds.ostnet.pl/?p=1944#more-1944


Marta Opioła
"Lokalna Grupa Działania - Lider Dolina Strugu"
ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa
Tel. 017 230 10 99
Fax 017 230 12 10
biuro@liderds.ostnet.pl
http://liderds.ostnet.pl

Konkurs plastyczny - regulamin i karta zgłoszenia

Informacja w plkiu PDF.

KOMUNIKAT

Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Informuję o planowanej w dniach 5 - 14 listopada 2021 r. dodatkowej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta (przykładowe zdjęcie poniżej), wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że:

 • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;
 • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
 • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
 • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Informacja o konkursie.

II Ogólnopolski Konkurs Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym kierowany jest do osób pełnoletnich, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników. Uczestnik konkursu ma za zadanie rozwiązać test jednokrotnego wyboru nt. zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.

Test znajduje się pod linkiem http://bezpieczenstwo.krus.gov.pl

Konkurs trwa do 21.11.2021 r.

100 osób, które rozwiążą test online i zdobędzie najwięcej punktów w najkrótszym czasie, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości ok. 500 zł.


Agata Borcz
Starszy specjalista
Samodzielny Referat Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego

KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO ODDZIAŁ REGIONALNY

ul. Juliusza Słowackiego 7, 35-060 Rzeszów, Polska

Plakat 

Konkurs dla dzieci rolników 

Konkurs jest skierowany dla dzieci urodzonych w latach 2007-2015, których przynajmniej jeden z rodziców jest ubezpieczony w KRUS. Celem konkursu jest promowanie wśród dzieci, bezpiecznych zachować związanych z pracą i  zabawią na terenie gospodarstwa rolnego. 

Regulamin konkursu dostępny pod adresem:
https://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/Dokumenty/wydarzenia_2021/prewencja/Nowy_regulamin_-_zasady_hulajnogi_2021.pdf

Agata Borcz
Starszy specjalista
Samodzielny Referat Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW NR 2/2021/G

Ogłoszenie o naborze wniosków "Lokalnej Grupy Działania - Lider Dolina Strugu"

„Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu” ogłasza nabór wniosków o powierzenie grantów w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego realizowanego przez „Lokalną Grupę Działania – Lider Dolina Strugu” pn.

„Aktywizacja mieszkańców na rzecz rozwoju obszaru Doliny Strugu poprzez wsparcie oddolnych inicjatyw, organizację imprez oraz inwestycję w infrastrukturę turystyczną” w zakresie:

 • Wsparcie oddolnych inicjatyw – limit dostępnych środków – 5 000,00 EUR (20 000,00 zł)
 • Organizacja imprez integracyjnych, kulturalnych i rekreacyjnych – limit dostępnych środków – 5 000,00 EUR (20 000,00 zł)
 • Budowa i modernizacja infrastruktury turystycznej – limit dostępnych środków – 6250,00 EUR (25 000,00 zł)


Pełna treść ogłoszenia na stronie Lokalnej Grupy Działania - Lider Dolina Strugu:

http://liderds.ostnet.pl/?p=1925#more-1925

Iwona Kułaga

Logo OKI 

"Zrobię co zechcę" - osobowość antyspołeczna

Kiedy myślimy o osobie „antyspołecznej” często przywołujemy obraz przestępcy, którego zbrodnie mrożą krew w żyłach. Jednak są to przypadki skrajne. Nie wszystkie osoby z antyspołeczną osobowością to przestępcy. Są także jednostki, których postępowanie mieści się w granicach normy. Często odnajdują się w świecie nastawionym na rywalizację, gdzie naginanie reguł i myślenie o sobie jest odbierane jako warunek osiągnięcia sukcesu. Pomiędzy tymi dwoma skrajnymi światami – brutalnych zbrodni i sukcesów w sferze biznesu mieści się jeszcze wiele innych ludzi z osobowością antyspołeczną.

Zachowania charakterystyczne dla osobowości antyspołecznej

 • problemy z kontrolowaniem własnych emocji;
 • płytkość emocji i chłód emocjonalny -  nieodczuwanie poczucia winy, wyrzutów sumienia czy współczucia;
 • podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu, nie zważając na konsekwencje swoich zachowań przy jednoczesnej obojętności na krzywdy wyrządzane innym;
 • nieprzestrzeganie norm prawnych, społecznych czy moralnych;
 • w relacjach z innymi przeważa rywalizacja, kłamstwa i manipulacja w celu  osiągnięcia przyjemności lub osobistego zysku, okazywanie dobroci odbierane jest jako słabość, a zaufanie postrzegane jako naiwność.

Odmiany osobowości antyspołecznej

 • Osobowość antyspołeczna zachłanna – te osoby mają poczucie, że są celowo odrzucane przez innych oraz że życie nie dało im tego „co im się należy”. Wierzą, że pozbawione są możliwości zaspokojenia własnych potrzeb oraz zazdroszczą innym udanego życia. Ciągle chcą udowodniać swoje osiągnięcia czy władzę innym, ale także samym sobie. Odczuwają brak spełnienia, niezadowolenie i pustkę niezależnie od tego co osiągną.
 • Osobowość antyspołeczna nomadyczna - z cechami osobowości schizoidalnej i unikającej. Osoby te czują się odrzucone i mają o sobie opinie pechowców, przeklętych przez los. Często wybierają życie wędrowne, nie dbają o własne bezpieczeństwo, popadają w nałogi czy zajmują się prostytucją. Niektórzy bywają bierni, ale inni pod wpływem złości i niechęci mogą wyładowywać się na słabszych np. w brutalnych napadach.
 • Osobowość antyspołeczna wroga - z cechami osobowości sadystycznej i paranoicznej. Są to osoby zaczepne, zawzięte i dokuczliwe. W swoich czynach są brutalne i okrutne, motywowane nienawiścią. Często od innych spodziewają się zdrady, a za domniemane krzywdy pragną ukarania i zemsty. Nie mają wyrzutów sumienia i nie odczuwają strachu.
 • Osobowość  antyspołeczna ryzykująca - z cechami osobowości histronicznej. Takie osoby lubią ryzyko, są uparte i śmiałe. Chcą być podziwiane przez innych za swoją odwagę i uchodzić za nieustraszonych. Często jednak ich zachowanie odbierane jest jako nieodpowiedzialne przez niezważanie na konsekwencje.
 • Osobowość antyspołeczna broniąca własnej reputacji - z cechami osobowości narcystycznej. Osoby te planują swoje czyny by wzbudzały szacunek u innych. Stale potrzebują potwierdzenia swojej doskonałości i niezależności. Kiedy ktoś podważa ich pozycję może spowodować nawet wybuch agresji. Bycie twardym to jednak przeważnie postawa obronna, by utrzymać reputacje.

Agresja i przemoc u osób z osobowością antyspołeczną

Nie wszystkie osoby antyspołeczne dopuszczają się przemocy. Trudno określić jednak zagrożenie jej wystąpienia. W antyspołecznych zaburzeniach osobowości, kiedy dochodzi do agresji i przemocy, zostaje ona skierowana wobec osób obcych lub z którymi ma się bardzo słabe więzi. Ofiary są zwykle odczłowieczane. Osobowości antyspołeczne mogą dokonywać różnych przestępstw od kradzieży, gdzie motywacją jest pragnienie posiadania do bardziej skrajnych zachowań np. pobić, gwałtów czy nawet zabójstw. Może być również tak, że osoba antyspołeczna ma silny wpływ na osobę z innym zaburzeniem osobowości, że ta staje się współtowarzyszem w zachowaniach przemocowych, pomimo że sama nie przejawiała agresji.

Terapia dla osób z  antyspołecznym zaburzeniem osobowości

Pomoc terapeutyczna dla osób z tym zaburzeniem osobowości jest niezwykle trudna. Osoby z osobowością antyspołeczną zazwyczaj nie uważają swoich zachowań jako zaburzonych. Mają trudności z nawiązaniem kontaktu terapeutycznego oraz przejawiają w nich skłonności do manipulacji. Poprawa zachowania jest zazwyczaj doraźna i nastawiona na bezpośrednie korzyści. Możliwe jest jednak uzyskanie pewnej poprawy z zakresie empatii oraz przetwarzania informacji pozwalających na realną ocenę sytuacji, by zaniechać zachowań agresywnych czy ryzykownych. Pewną skuteczność wykazują terapie behawioralne skupione na nagradzaniu zachowań pożądanych i wygaszaniu niepoprawnych oraz wieloletnie programy reedukacyjno-resocjalizacyjne. Największe szanse mają jednak oddziaływania profilaktyczne skierowane do dzieci, które przejawiają czynniki ryzyka np. dzieci zaniedbywane czy będące ofiarami przemocy.

Przemoc w rodzinie a osobowość antyspołeczna

Dzieci, które w swoich rodzinach doznają przemocy lub zaniedbania mogą przyjąć postawę, że świat jest miejscem, gdzie nie ma przebaczenia oraz współczucia. Nie uczą się empatii, wrażliwości na potrzeby czy uczucia innych. Mogą mieć problemy z kontrolą własnych emocji, w tym agresji. Rodzic używający przemocy staje się wzorcem dla stosowania przemocy. Dzieci uczą się, że przemocą mogą coś zyskać, wymusić u kogoś dane postępowanie np. u słabszych rówieśników. Również dziecko, które jest świadkiem przemocy jednego z rodziców wobec drugiego, może w przyszłości powielać taki model zachowania w swoich relacjach. Dlatego tak istotne jest, by zgłaszać przypadki przemocy domowej.
W powiecie rzeszowskim osoby doświadczające przemocy w rodzinie mogą szukać pomocy w m.in Ośrodkach Pomocy Społecznej funkcjonujących w każdej gminie, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie oraz Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Górnie.

Joanna Kiszka – psycholog
Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Górnie

Źródła:

 • T. Millon, R. Davis i in. „Osobowość antyspołeczne” w: „Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie”, Instytut Psychologii Zdrowia, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa, 2005, s. 135 - 186;
 • B. Gulla „Gniew, agresja i przemoc w wybranych zaburzeniach psychopatologicznych” Uniwersytet Jagielloński, Biblioteka Jagiellońska, 2020;
 • B. Pastwa-Wojciechowska „Psychopatyczne / antyspołeczne zaburzenia osobowości” w: Zaburzenia osobowości. Problemy diagnozy klinicznej red. L. Cierpiałkowska, I. E. Soroko, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań, 2017, s. 214 – 234.
OGLOSZENIE AS 

Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2021 roku

Moduły, obszary i zadania programu, które są realizowane w 2021 roku:

Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym:

a) Obszar A – likwidacja bariery transportowej:

- Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu, - Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu, - Zadanie 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu, w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego, - Zadanie 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu,

b) Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:

- Zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku lub obu kończyn górnych,
- Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
- Zadanie 3 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, adresowana do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku,
- Zadanie 4 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu i trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy,
- Zadanie 5 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach programu, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności,

c) Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:
 
- Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym,
- Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
- Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości, adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności,
- Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, (co najmniej na III poziomie jakości), adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności, - Zadanie 5 – pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadających zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania,

d) Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką), adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy są przedstawicielem ustawowym lub opiekunem prawnym dziecka;

Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium, a także do osób mających przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

TERMINY NABORU WNIOSKÓW:

Moduł I od 01.03.2021 r. do 31.08.2021 r.
Moduł II
od 01.03.2021 r. do 31.03.2021 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2020/2021),
od 01.09.2021 r. do 10.10.2021 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2021/2022).

Wnioski można składać:
- w wersji papierowej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie ul. Batorego 9, 35-005 Rzeszów
- w wersji elektronicznej poprzez platformę SOW pod adresem strony: https://sow.pfron.org.pl

W przypadku wystąpienia wątpliwości oraz pytań PFRON uruchomił bezpłatną infolinię dla osób korzystających z portalu SOW tel. 800 889 777

Kontakt PCPR Rzeszów 519-585-857 lub 519-585-42

Żaneta Gotkowska
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Batorego 9
35-005 Rzeszów
tel: 519585427

Kreator zdjec do dowodu 

Bezpłatny Kreator Zdjęć do Dowodu - akcja pod patronatem GovTech

Od 2 lipca do 2 sierpnia 2021 roku można korzystać z akcji “Bezpłatny Kreator Zdjęć do Dowodu - złóż wniosek przed zmianą przepisów!”, która jest odpowiedzią na apele administracji rządowej dotyczące korzystania z możliwości aplikowania o wydanie dowodu osobistego przed zmianą przepisów.

Jednocześnie przypominamy, że Akcja została objęta Patronatem przez Centrum GovTech i ze względu na ogólnokrajowe zaległości spowodowane pandemią w zakresie wydawania dowodów osobistych zachęcamy do aplikowania o dowód przez Internet.

By ułatwić proces aplikowania, serwisy Passport Photo Online oraz PhotoAiD oferują możliwość korzystania z bezpłatnego Kreatora Zdjęć do Dowodu Osobistego, dzięki któremu można łatwo wykonać zdjęcie biometryczne, niezbędne do złożenia wniosku przez Internet.

Kreator dostępny jest na stronach: 

https://passport-photo.online/pl/bezplatny-kreator-zdjec-do-dowodu

https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-dowodu

Kreator zdjęć do dowodu osobistego to narzędzie, które edytuje i kadruje zdjęcie oraz zmienia tło na poprawne, pasujące do wymagań dotyczących zdjęć do dowodów osobistych. Nasza aplikacja działa podobnie do fotobudki, ale bazuje na technologii sztucznej inteligencji przy sprawdzaniu cech biometrycznych zdjęcia. Oznacza to, że analizując odpowiednie parametry, tworzy zdjęcie dostosowane do dowodu osobistego - mówi Tomasz Młodzki.

Możliwość aplikowania o dowód osobisty online jest dostępna do 26 lipca 2021 po tym czasie będzie jedynie możliwa dla osób poniżej 12 roku życia. W związku z tym, warto wykorzystać szansę i wysłać wniosek przez Internet.

Tomasz Młodzki | Dyrektor projektu
a: PhotoAiD Sp. z o.o. | ul. Żurawia 71 | 15-540 Białystok
e: tomasz.mlodzki@passport-photo.online

NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ - PODSTAWOWE INFORMACJE

Skrypt stanowi źródło informacji na temat programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Informacje ogólne

Szczepionki przeciwko COVID-19 mają przyczynić się do zminimalizowania, a docelowo do wygaszenia epidemii wirusa. Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu aszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowania nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Proces szczepień jest oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 90 dni od dnia wystawienia. Skierowania są generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). Ponadto, lekarze mogą wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL, dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).


Q&A I ARGUMENTACJA DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ

Czy szczepionka jest bezpieczna? Jakim badaniom i procedurom podlega?

Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek. Szczepionki, tak jak pozostałe produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wymagania dot. ich rejestracji są bardzo rygorystyczne.

Za dopuszczenie do obrotu szczepionek pandemicznych odpowiada Komisja Europejska, po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP). EMA wdrożyła szereg mechanizmów wspierających prace rozwojowe nad szczepionkami przeciw COVID-19, takich jak: szybkie i bezpłatne doradztwo naukowe oraz szybką weryfikację i zatwierdzanie planu badań pediatrycznych.

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu przez Europejską Agencję Leków procedury scentralizowanej.

Pełna treść informacji w plikach PDF poniżej.

Podkarpaccy przedsiebiorcy plakat 

Projekt pn. „PODKARPACCY PRZEDSIĘBIORCY NA START!”

W dniu 20.07.2021 r. rozpoczynamy II edycję naboru – rekrutacji do projektu. Wszelkie informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej projektu www.nexoris.pl w zakładce projektowej „Podkarpaccy przedsiębiorcy na start!”.

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje oraz w załączeniu przesyłamy plakat.

Do projektu zapraszamy:

Osoby bezrobotne, bierne zawodowo oraz pracujące zamieszkujące teren województwa podkarpackiego w wieku 30 lat i więcej (od dnia 30 urodzin) zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, w tym:
- osoby w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj.:
* kobiety,
* osoby długotrwale bezrobotne,
* osoby z niepełnosprawnościami
* osoby w wieku 50 lat i więcej,
* osoby o niskich kwalifikacjach (osoby z wykształceniem max na poziomie do ISCED 3 włącznie – wykształcenie ponadgimnazjalne)
- osoby ubogie pracujące, zatrudnione na umowach krótkoterminowych, pracujące w ramach umów cywilno-prawnych,
- rolnicy i członkowie ich rodzin zarejestrowani jako bezrobotni, których gospodarstwa rolne nie przekraczają 2 hektary przeliczeniowe, zamierzający odejść z rolnictwa (zarejestrowanymi jako osoby bezrobotne w PUP),
- bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat (nie będący w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy) z zastrzeżeniem, że w ramach projektu niniejsza grupa nie może stanowić więcej niż 20% ogólnej liczby osób bezrobotnych uczestniczących w projekcie.
 
W ramach projektu oferujemy:
- Wsparcie szkoleniowe przed założeniem działalności gospodarczej
- Jednorazowe bezzwrotne dotacje na założenie działalności gospodarczej w kwocie do 23 050,00 PLN
- Wsparcie pomostowe finansowe w maksymalnej wysokości 2 000,00 PLN netto/mc przyznawane na okres 12 miesięcy

Dodatkowo w ramach projektu Uczestnik otrzymuje:
- Ubezpieczenie NNW
- Zwrot kosztów dojazdów na zajęcia szkoleniowe
- Zwrot kosztów opieki nad dziećmi/osobami zależnymi podczas udziału w szkoleniach grupowych
- Materiały szkoleniowe oraz Catering podczas zajęć
 
e-mail: przedsiebiorcynastart@gmail.com, tel. 882 053 817

Biuro projektu:

Anna Bajor - Asystent kierownika projektu
NEXORIS Sp. z o.o.
al. Piłsudskiego 34, 35-001 Rzeszów (C.H. EUROPA II, 4 piętro)
tel. 882 053 817, e-mail: przedsiebiorcynastart@gmail.com
http://www.nexoris.pl

Ogłoszenie

Informujemy Pasażerów  MKS, iż od 12.07.2021 r . wprowadzone zostają zmiany w komunikacji MKS na terenie Gminy Chmielnik.

Linia 236 Rzeszów - Wola Rafałowska – będą wykonywane kursy:
- z Rzeszowa o godz. 15:40
- z Woli Rafałowskiej o godz. 4:45 (na odcinku Wola Rafałowska – Chmielnik UG, kurs z przesiadką) oraz 6.50 (Wola Rafałowska – Rzeszów)

Linia 238 na odcinku Rzeszów - Zabratówka – komunikacja prowadzona będzie jak w soboty (za wyjątkiem kursu o 22:20 z Rzeszowa do Zabratówki). Ponadto kurs o godz. 6.10 z Rzeszowa nie będzie robił wjazdu do Woli Rafałowskiej

Dodatkowo zostają wprowadzone kursy.
- z Zabratówki o godz. 4:50, 6.30
- z Rzeszowa o godz. 5.41, 15:53, 21.20

Linia 239 na odcinku Zabratówka – Borówki

Będzie wykonywany kurs:
- z Chmielnik Jarząbki Las do Zabratówki o godz. 4.34
- z Zabratówki do Chmielnik, Jarząbki Las o godz. 16.38 (odjazd z Rzeszowa o godz. 15.53 linia 238)

Rozkłady jazdy, zamieszczone zostały na stronie internetowej: www.zgpks.rzeszow.pl w zakładce rozkłady jazdy.

BANER-971x360 

Informacja dot. programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS"

Agnieszka Kisała
Wydział Polityki Społecznej
Podkarpacki Urząd Wojewódzki
w Rzeszowie

Stypendia pomostowe 

Stypendia pomostowe

Maturzysto, jeśli jesteś zdolny, ambitny chcesz podjąć naukę na dziennych studiach magisterskich i pochodzisz z rodziny byłego pracownika ppgr powinieneś to przeczytać.

Informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej

Wizyty umawia sie pod nr telefonicznym 882 184 152 lub e-mailem pomoc.prawna@powiat.rzeszow.pl

Informacja dot. realizowanego przez Stowarzyszenie "CRAS" projektu pn. "Kwalifikacje cyfrowe szansą na lepszą przyszłość w społeczeństwie informacyjnym", w którym oferujemy bezpłatny udział w: - SZKOLENIU KOMPUTEROWYM ( Word, Excel, Internet, poczta elektroniczna) ZAKOŃCZONYM EGZAMINEM ECDL

UDZIAŁ BEZPŁATNY

Projekt skierowany jest  do osób w wieku powyżej 25 lat, które:
- uczą się, pracują lub zamieszkują na obszarze woj. podkarpackiego,
- z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji cyfrowych,
- nie prowadzą działalności gospodarczej,
- nie uczestniczyły w takim samym wsparciu w innym projekcie finansowanym z EFS.

Preferencje dla:
- osób w wieku powyżej 50 lat,
- osób z wykształceniem co najwyżej średnim, - osób nieaktywnych zawodowo, - osób z niepełnosprawnością, - kobiet, - rodziców posiadających Kartę Dużej Rodziny,
- osób zamieszkujących miasta średnie lub miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze tj. Dębica, Jarosław, Jasło, Krosno, Łańcut, Mielec, Nisko, Przemyśl, Przeworsk, Ropczyce, Sanok, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.

Mamy nadzieję, że dzięki promocji projektu w Państwa środowisku ze wsparcia skorzystają osoby, dla których obsługa komputera jest tajemnicą i dzięki udziałowi w projekcie zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do jego obsługi.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WP na lata 2014-2020.

Stowarzyszenie "CRAS" - Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej z Rzeszowa to organizacja pozarządowa, niedziałająca dla zysku, wspierająca rozwój społeczny i ekonomiczny województwa podkarpackiego.

Działalność Stowarzyszenia opiera się w głównej mierze na wdrażaniu projektów, w tym współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny.

Więcej informacji na temat organizacji i projektów:
Biuro Projektów:
35-045 Rzeszów
ul. Plac Śreniawitów 9/1
tel./faks: 17 740 22 25/ 691182539
www.cras.org.pl

Justyna Kołcz
Stowarzyszenie CRAS
ul. Plac Śreniawitów 9/1
35-032 Rzeszów
tel. 691 182 539

Plakat 

Informacja o kończącym się naborze wniosków w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych.

Izabela Kulaga
Główny Specjalista
ds. Informacji i Promocji
Podkarpacki Oddział Regionalny
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa al. Tadeusza Rejtana 36,
35 - 322 Rzeszów
tel.17/876 60 30, 512 103 553
www.arimr.gov.pl
FB @PodkarpackiARiMR

Starosta Rzeszowski
ul. Grunwaldzka 15
35-959 Rzeszów

Rzeszów, 2021.06.09

OŚ.6162.12.2021

Wg rozdzielnika

Wojewoda Podkarpacki pismem znak: ŚR-III.700.2.78.2021, przesłał informację od Ministra Klimatu i Środowiska, że zgodnie z art. 13a ust. 1 pkt 2 ustawy o lasach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1463,z późn. zm.) w lasach wszystkich form własności, w tym także w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, na terenie całego kraju, rozpoczęło się w 2020 roku wykonanie – w cyklu 5-letnim (lata 2020–2024) – opracowania pod nazwą Wykonanie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu w kraju w latach 2020–2024.

Celem tego opracowania jest określenie, a następnie monitorowanie stanu lasu oraz tempa i trendu zachodzących w nim zmian. Wyniki inwentaryzacji będą wykorzystywane wyłącznie dla celów statystycznych, które poza dostarczaniem danych o lasach polskich dla sprawozdawczości krajowej i międzynarodowej, banku danych o lasach, będą również służyły formułowaniu, realizacji i oceny polityki leśnej Państwa.

Prace w poszczególnych latach 5-letniego cyklu obejmą 20% powierzchni lasów i polegają na pomiarach i obserwacjach na stałych powierzchniach próbnych zakładanych w tzw. Traktach rozmieszczonych w sieci 4x4 km.

Prace związane z realizacją tego przedsięwzięcia są wykonywane przez przedsiębiorstwo państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (oddziały w: Białymstoku, Brzegu, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu, Radomiu, Szczecinku i Warszawie).

W związku z powyższym uprzejmie proszę o poinformowanie właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa o pracach związanych z wielkoobszarową inwentaryzacją stanu lasu w celu umożliwienia pracownikom wyżej wymienionego przedsiębiorstwa państwowego wstępu na teren lasów oraz założenia w nich powierzchni próbnych według zasad określonych w Instrukcji wykonywania wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu zatwierdzonej przez Ministra Środowiska w kwietniu 2020 roku, a następnie dokonywania cyklicznych pomiarów na tych powierzchniach.


Z upoważnienia Starosty
(-)
Jan Jodłowski
Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska
(podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym)

Konsultacje społeczne- aktualizacja LSR

W związku z uruchomieniem procedury związanej z aktualizacją Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanej przez społeczność na lata 2016-2022 „Lokalnej Grupy Działania”- Lider Dolina Strugu, zapraszamy wszystkich przedstawicieli interesariuszy LSR (samorządów, organizacji pozarządowych oraz osoby fizyczne) do zapoznania się z proponowanymi zmianami oraz wyrażania swoich opinii i komentarzy odnośnie tych propozycji.

Opinie prosimy kierować za pośrednictwem poczty e-mail na adres: biuro@liderds.ostnet.pl, w tytule wiadomości wpisując „Aktualizacja LSR”, lub przekazanie oficjalnego pisma do biura LGD Dolina Strugu – ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa, w terminie 7 dni kalendarzowych, tj. do dnia  11 czerwca 2021 r. włącznie, do godziny 15:00.

Zapraszamy na spotkanie informacyjne związane z aktualizacją LSR, które odbędzie się w dniu 09.06.2021r o godzinie 12:00 w siedzibie LGD Lider Dolina Strugu w Błażowej, ul. Myśliwska 16.

Z propozycją zmian zapisów LSR można zapoznać się w Biurze LGD lub przez pobranie załączonego dokumentu.

Propozycja aktualizacji LSR

Wniosek o wprowadzenie zmian w LSR

Więcej informacji: http://liderds.ostnet.pl/?p=1867

Michał Pępek

"Lokalna Grupa Działania - Lider Dolina Strugu"
ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa
Tel. 017 230 10 99
Fax 017 230 12 10
biuro@liderds.ostnet.pl
http://liderds.ostnet.pl

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW NR 1/2021/G

„Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu” ogłasza nabór wniosków o powierzenie grantów w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020  w ramach projektu grantowego realizowanego przez „Lokalną Grupę Działania – Lider Dolina Strugu” pn.

„Lokalne inspiracje. Pobudzenie aktywności młodzieży dla rozwoju Doliny Strugu w oparciu o dziedzictwo i produkty lokalne w zakresie:

– Pobudzenie postaw obywatelskich wśród młodzieży – limit dostępnych środków – 2 500,00 EUR (10 000,00 PLN)

– Promowanie dziedzictwa lokalnego – limit dostępnych środków – 5 000,00 EUR ( 20 000,00 PLN)

– Promocja i zintegrowanie usług, produktów turystycznych i produktów lokalnych – limit dostępnych środków – 5 000,00 EUR  (20 000,00 PLN).

I. Termin składania wniosków: od 1 czerwca 2021. do 15 czerwca 2021r.

Więcej na stronie: http://liderds.ostnet.pl/?p=1842


Michał Pępek
"Lokalna Grupa Działania - Lider Dolina Strugu"
ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa
Tel. 017 230 10 99
Fax 017 230 12 10
biuro@liderds.ostnet.pl
http://liderds.ostnet.pl

Logo Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 
Plakat-orange-szkola-2021 

Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 rusza już od CZERWCA.

W tym roku Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego otwiera nowe kierunki: Podolog i Florysta.

Szkoła jest placówką publiczną, bezpłatną, posiadającą internat oraz stołówkę.

Jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany skontaktuj się ze szkołą poprzez formularz on-line.
https://medyk-studium.pl/index.php/formularz/

Linki z materiałami promocyjnymi szkoły:
https://drive.google.com/file/d/1NyIDWz5jOVnPkCgAEoHbhkp_loPDCao5/view
https://drive.google.com/drive/folders/1gmaVNG55df3bPZHr2ZOxR82UM7b3xZij?usp=sharing
https://www.facebook.com/Medyczno-Spo%C5%82eczne-Centrum-Kszta%C5%82cenia-Zawodowego-i-Ustawicznego-1496101357303593/?ref=pages_you_manage


Michał Stocerz

Medyczno - Społeczne Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
ul. Warzywna 1
35-250 Rzeszów
www.medyk-studium.pl
t: 017 8581420 wew.48

Geofizyka Toruń S.A. z siedzibą w Woli Rafałowskiej wykonująca badania sejsmiczne na terenie Gminy Chmielnik informuje, że od dnia 04 maja 2021 r. rozpoczęła rozkładanie czujników.

Jednocześnie, za zgodą PGNiG S.A., udostępnia do publicznej wiadomości stronę 34 Karty informacyjnej przedsięwzięcia polegającego na badaniach sejsmicznych Husów S 3D na obszarze koncesji "Zalesie - Jodłówka - Skopów" 21/2001/Ł 

Str. 34 w pliku PDF.

Biuro Permittingu
Grupa Sejsmiczna PL-182
Geofizyka Toruń S.A.
ul. Chrobrego 50
87-100 Toruń
tel. 601 272 196

POŻYCZKI JAKO WSPARCIE FINANSOWE KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) realizując politykę rozwoju obszarów wiejskich, a także wychodząc naprzeciw potrzebom polskiego rolnictwa uruchomił możliwość zaciągania pożyczek ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Pożyczki są udzielane przez KOWR jako wsparcie przedsięwzięć mających na celu rozwój obszarów wiejskich, z przeznaczeniem środków na finansowanie działań innowacyjnych lub rozwojowych związanych z produkcją roślinną, zwierzęcą, hodowlą oraz przetwórstwem rolno-spożywczym.

Więcej informacji w plikach PDF.

Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów wspierające kampanię informacyjną  dotyczącą korzystania  z ulgi podatkowej : "Bez PIT dla młodych, przewidzianej dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia"

Rozporządzenie nr 12/2021
Wojewody Podkarpackiego
z dnia 12 kwietnia 2021 r.

w sprawie zwalczania wysoce zajadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie podkarpackim.

Ogłoszonie trzech naborów wniosków.

W załączeniu pliki oraz poniżej linki do ogłoszeń o naborach wniosków.

1. Podejmowanie działalności gospodarczej: http://liderds.ostnet.pl/?p=1812
2. Kształtowanie przestrzeni publicznej na cele społeczne: http://liderds.ostnet.pl/?p=1809
3. Modernizacja dróg lokalnych: http://liderds.ostnet.pl/?p=1803

Michał Pępek

"Lokalna Grupa Działania - Lider Dolina Strugu"
ul. Myśliwska 16, 36-030 Błażowa
Tel. 017 230 10 99
Fax 017 230 12 10
biuro@liderds.ostnet.pl
http://liderds.ostnet.pl

Logo OKI 

Niebezpieczna zazdrość - zespół Otella


Zazdrość w związku na początku może być odbierana jako opiekuńczość oraz zaangażowanie. Jednak czasami zdarza się, że przeradza się w kontrolę, brak zaufania i podejrzliwość. Może wtedy prowadzić do obsesji. Taka patologiczna zazdrość występuje w zespole Otella.

Zespół Otella, zwany inaczej syndromem albo kompleksem Otella jest zaburzeniem psychotycznym. Opiera się na niczym nie uzasadnionym przekonaniu o zdradzie partnerki czy partnera i całkowitym braku zaufania. Osoby z tym syndromem cierpią na daleko posunięty brak krytycyzmu w odniesieniu do własnych przekonań i postępowania.

O tym, że ktoś cierpi na urojenia niewierności może świadczyć to, że wysuwa swoje podejrzenia z mało istotnych i niejednoznacznych przesłanek np. 5 minutowe spóźnienie, treść oskarżeń jest absurdalna np. wielokrotne zdrady z dużą ilością kochanków, a także pojawiają się zachowania sprawdzające np. przeszukiwanie rzeczy w celu szukania dowodów zdrady, śledzenie. Zdarza się że oprócz urojeń na temat niewierności ujawniają się także urojenia prześladowcze np. przekonanie że żona wraz z kochankiem planują zabicie chorego. Zespół Otella częściej dotyka mężczyzn.

Przyczyny wystąpienia zespołu Otella

Zespół Otella może mieć różne podłoże. Za najczęstszą i najbardziej popularną przyczynę podaje się uzależnienie od alkoholu. Wieloletnie i intensywne picie może prowadzić do paranoi alkoholowej, która trwa miesiącami, a nawet latami. Dominującym objawem są urojenia niewiary partnerskiej. Zespół ten wykształca się zazwyczaj u osób, które już wcześniej były podejrzliwe i zazdrosne. Często na tym tle pojawiają się także zachowania agresywne. Zarzuty o zdradę wynikają z przyczyn biologicznych np. problemy seksualne osoby pijącej oraz psychologicznych np. partner czy partnerka odmawia stosunku z osobą pijaną.

Jednak nie każda osoba uzależniona od alkoholu cierpi na zespół Otella. Może wykształcić się on również u osób uzależnionych od narkotyków lub innych środków odurzających. Częstą przyczyną jest także trauma po poprzednim związku, bardzo niska samoocena, ale też choroba - schizofrenia paranoidalna.

Zachowania przemocowe w zespole Otella

W opinii chorego niewierność powinna być potępiana i karana. W związku z tym podejmuje on wiele, często agresywnych działań wobec osoby, z którą jest w związku np. śledzi, podsłuchuje, przeszukuje rzeczy osobiste, nachodzi w pracy czy miejscach publicznych, nęka telefonami, grozi, wymusza przyznanie się do „winy”, wyzywa, obraża.

U osób uzależnionych od alkoholu, którzy dopuszczają się przestępstwa jedną z częstych przyczyn stojących za złamaniem prawa jest właśnie chorobliwa zazdrość. Urojenia na tym tle są także powodem znęcania się, maltretowania, a niestety nawet zabójstw. Zdarza się, że zakończenie takiego związku nie kończy prześladowania. Wtedy ofierze zostaje możliwość ochrony poprzez drogę sądową np. wystąpienie o zakaz zbliżania.

Pomoc osobie z zespołem Otella

W przypadku, kiedy zespół Otella jest skutkiem paranoi wywołanej chorobą alkoholową należy zacząć od leczenia alkoholizmu. Zachowanie trzeźwości jest konieczne do podjęcia walki z patologiczną zazdrością, jednak nie gwarantuje jej ustąpienia. Często właśnie całkowita rezygnacja z alkoholu czy wystąpienie zespołu abstynenckiego, nasila objawy. W leczeniu potrzebna jest psychoterapia, a w niektórych przypadkach nawet hospitalizacja. Pomoc psychiatryczna konieczna jest głównie dla osób agresywnych. Cały proces leczenia farmakologiczny oraz psychoterapeutyczny jest długi i żmudny, a efekty nie są gwarantowane. Niestety często nie osiąga się całkowitej poprawy.

Najlepiej, kiedy osoba z zespołem Otella sama jest świadoma problemu i szuka pomocy chcąc zmiany. Najczęściej jednak chory broni się przed podjęciem terapii. Uważa siebie za osobę zdrową, a podejrzewa że to inni działają na jej niekorzyść. Kiedy następują próby urealnienia takiej osoby, ta tylko utwierdza się w stanowisku, że to zachowanie innych jest przyczyną problemów. W momencie, gdy chory jest niebezpieczny dla otoczenia, zagraża najbliższym, w tym dzieciom, dopuszcza się przemocy fizycznej i psychicznej, można starać się o przymusowe leczenie na podstawie nakazu sądowego. 

Na koniec

Zespół Otella może zniszczyć niejeden związek czy rodzinę. Występująca w nim zazdrość jest niebezpieczna i może skutkować przemocą fizyczną, psychiczną oraz seksualną. Związek z osobą cierpiącą na zespół Otella jest możliwy, ale jednocześnie bardzo trudny. Może trwać jedynie przy zaangażowaniu dwóch osób, świadomości problemu i leczeniu.

Joanna Kiszka – psycholog

Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Górnie

Źródła:

Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje w sprawie dopłat bezpośrednich.

Izabela Kulaga
Główny Specjalista
ds. Informacji i Promocji
Podkarpacki Oddział Regionalny
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa al. Tadeusza Rejtana 36
35 - 310 Rzeszów
tel.17 875 60 30
512 103 553
www.arimr.gov.pl

PLAKAT NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY 

Informuję, że uchwałą Zarządu Stowarzyszenia ROF przyjęty został zaktualizowany Regulamin naboru wniosków (oznaczony jako wersja 15 z dnia 31.03.2021 r.), zgodnie z którym:

Uruchomia się nabór uzupełniający dla Beneficjentów w zakresie wymiany źródeł ciepła na kotły gazowe i kotły na biomasę, który zaplanowano na okres 4 maja – 30 czerwca 2021 r.

Dokumenty znajdują się na stronie https://rof.org.pl/realizowane-projekty/wymiana-zrodel-ciepla-na-terenie-rof/ w zakładce DOKUMENTY

Magdalena Ruman

"Aktywni niepełnosprawni" – w stronę niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami

Projekt, który ma szansę zmienić sytuację osób z niepełnosprawnościami

Od 1 października 2020 r. realizowany jest projekt „Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”. To pierwszy tak duży projekt dotyczący włączenia osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne, w którym można nie tylko proponować rozwiązania, ale także je sprawdzić, czyli przetestować. Wszystkie efekty działań projektu będą zgodne z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.


Kto realizuje projekt?

Projekt "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych" realizuje:

 • Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w partnerstwie - Lider
 • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
 • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,
 • Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi - partnerzy


Co chcemy zrobić?

W projekcie chcemy zmienić system wsparcia osób z niepełnosprawności. Chcemy zwiększyć szanse na niezależne życie każdej osoby z niepełnosprawnością.
W ramach projektu przygotujemy propozycje zmian istniejących rozwiązań i zaproponujemy nowe instrumenty wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Na przykład zostaną wypracowane standardy działania warsztatów terapii zajęciowej oraz asystencji osobistej.

Od kwietnia 2021 r. będziemy pracować nad propozycją instrumentów wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i potrzebnych zmian w systemie. Jesienią w całej Polsce przeprowadzimy konsultacje proponowanych rozwiązań. Potem będziemy przez prawie rok testować zaproponowane instrumenty w ramach pilotażu.  Na zakończenie projektu chcemy przygotować projekty aktów prawnych, które wdrożą proponowane rozwiązania.

Co możesz zrobić?

Chcemy, by w projekcie mogły się wypowiedzieć przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego organizujemy warsztaty, seminaria, wywiady grupowe (focusowe) i indywidualne. Konsultacje są dla nas bardzo ważne. Każdy może zostawić swoją opinię lub stanowisko na temat włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami na platformie konsultacyjnej.

Wejdź na stronę:
http://wlaczeniespoleczne.pl

i wypełnij ankietę lub zostaw swoją opinię w inny sposób (w postaci tekstu, pliku audio czy wideo). Na tej stronie znajdziesz też więcej informacji o projekcie i aktualnych działaniach.

Kto finansuje?

Projekt "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Plakat - Okna 2021 

Zapraszamy do udziału młodzieży w 4. edycji konkursu

"Są gdzieś okna, które płoną cały czas"

To konkurs literacki na szczeblu wojewódzkim, którego celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na problemy ludzi niepełnosprawnych oraz ich relacje z osobami pełnosprawnymi.

Jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych (7 i 8 klasy). Ujęty w wykazie Kuratorium Oświaty w Rzeszowiemoże być wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jako szczególne osiągnięcia brane pod uwagę w procesie rekrutacji.Praca może mieć formę eseju, reportażu lub opowiadania.

Prace należy wysyłać wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej do 8 kwietnia 2021r.

Organizatorami konkursu są: II LO im prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz absolwent szkoły Krzysztof Gudzelak. Sponsorzy przedsięwzięcia to: Rada Rodziców II LO w Przemyślu oraz firmy: Drukarnia „Reszka” i Kowalski Producent Okien i Drzwi. Natomiast patronat objęły m.in.: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Podkarpacka, Radio Eska.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu w zakładce „Szkoła”.

Logo OKI 

„Moja wola jest twoim pragnieniem” - osobowość narcystyczna

Czasem spotykamy człowieka, który jest arogancki i wyniosły oraz tak zakochany w sobie, że nie widzi rzeczywistości tylko zatapia się w fantazjach o swojej wyjątkowości. On błyszczy, a reszta ma podziwiać. Gardzi innymi, jest obojętny na dobro drugiej osoby, potrafi wykorzystywać ludzi by osiągać własne cele. Kiedy zostanie skonfrontowany z rzeczywistością staje się jeszcze bardziej arogancki a wręcz wpada w wściekłość. Taka postawa i zachowanie może świadczyć o narcystycznym zaburzeniu osobowości.

Narcystyczne zaburzenie osobowości

Według podręcznika diagnostycznego klasyfikacji psychiatrycznej DSM V narcystyczne zaburzenie osobowości to utrwalony wzorzec zachowań i reakcji emocjonalnych wiążący się z poczuciem wyższości, potrzebą bycia podziwianym przez innych i brakiem empatii. Ujawnia  się zwykle w okresie wczesnej dorosłości w różnych sytuacjach.

Na narcystyczne zaburzenie osobowości wskazuje minimum pięć z poniższych kryteriów:

 1. osoba  wyolbrzymia swoje osiągnięcia i talenty, oczekuje uznania własnej wyższości, niewspółmiernie do rzeczywistych dokonań, bycia traktowanym lepiej niż inni ludzie;
 2. fantazjuje o nieograniczonym własnym powodzeniu, mocy, wybitnych zdolnościach, urodzie, doskonałości czy miłości idealnej;
 3. przekonana jest o własnej wyjątkowości i niepowtarzalności, którą mogą zrozumieć ludzie o wysokim statusie społecznym lub z którą mogą obcować tylko inni wyjątkowi ludzie lub instytucje;
 4. wymaga przesadnego podziwu;
 5. ma poczucie posiadania specjalnych uprawnień, tzn. oczekuje szczególnego traktowania lub automatycznego podporządkowania się innych swoim oczekiwaniom;
 6. wykorzystuje inne osoby do osiągnięcia własnych celów;
 7. brak jej empatii, niechętnie rozpoznaje cudze uczucia i potrzeby;
 8. często zazdrości innym lub uważa, że inni jej zazdroszczą;
 9. swą postawą i zachowaniem okazuje arogancję i wyniosłość.

Odmiany osobowości narcystycznej

Niemal niespotykane jest, by ktoś prezentował jeden styl osobowości. Przeważnie osoby posiadają cechy z różnych rodzajów.

1. Osobowość narcystyczna pozbawiona zasad
Osoby z tym typem osobowości często przejawiają zachowania antyspołeczne, a wręcz przestępcze. Charakteryzuje ich brak sumienia, są pozbawieni skrupułów, skłonni do oszukiwania. Satysfakcje czerpią z upokarzania i podporządkowywania sobie innych. Zdobywają zaufanie by później móc oszukiwać. Większość z nich gardzi swoimi ofiarami. W obliczu rzeczywistości wypierają się swoich czynów, udają grzecznych i niewinnych. Usprawiedliwiają wszystko fantazjami czy kłamstwami.  Bywają nawet wyniośli i aroganccy jakby to ofiara była winna, że nie zorientowała się wcześniej z kim ma do czynienia. Związki z innymi osobami potrafią utrzymywać do póki widzą w tym jakiś interes.

2. Osobowość narcystyczna uwodzicielska
Narcystyczni „uwodziciele” wielką wagę przywiązują do swojego wyglądu. Ich celem są często osoby naiwne czy spragnione uczuć. Początkowo może wydawać się, że pragną prawdziwego związku, jednak kiedy go mają nie przynosi im to satysfakcji. Przeważnie są niechętni prawdziwiej bliskości, wdają się w romanse. Stosunek staje się dla nich rodzajem sportu, zdobywaniem kolejnych parterów. Ich związki mają zazwyczaj charakter patologiczny, są oparte na kłamstwach, utrzymywane dopóki nie zaczną nudzić. Krytyka nie wpływa na zmianę postępowania narcystycznych „uwodzicieli”. Zarzuty odbierają jako wrogości od osób, które są po prostu „gorsze” od nich.

3. Osobowość narcystyczna kompensacyjna
U tych osób wczesne doświadczenia z okresu dzieciństwa spowodowały niskie poczucie własnej wartości. Starając się je zwalczyć uciekają w fantazje o swojej wyjątkowości i wyższości. Ich życie wypełnia pogoń za uznaniem i prestiżem. Swoim osiągnięciom przypisują wielką uwagę, starając się jednocześnie pokazać to innym np. wieszając na ścianie wszystkie swoje dyplomy. Ukrywają przed sobą jak i otoczeniem głębokie poczucie niższości. Czasami w obawie przed oceną zwlekają z podejmowaniem działań w realnym życiu. Kiedy rzeczywistość zagraża ich wyobrażeniom na swój temat stają się aroganccy, odrzucają fakty i uciekają w świat wyobrażeń.

4. Osobowość narcystyczna elitarna
Osoby z osobowością elitarną uważają się za wzór, są przekonane o swojej wyjątkowości, gardzą „zwykłymi” ludźmi. Uwielbiają popisywać się siłą, intelektem, bogactwem i demonstrować pewność siebie. Kochają rozgłos i sławę. Uważają, że przysługują im szczególne przywileje i prawa. Zabiegają o znajomości, które dają odpowiednie korzyści. Robią wszystko by chronić swoją zawyżoną samoocenę. W przypadku ujawnienia różnic pomiędzy tym jak się prezentują, a tym jacy są naprawdę, nie wycofują się lecz wyolbrzymiają swoje nawet skromne dokonania, przypisują sobie zbyt wiele zasług, czym zrażają do siebie inne osoby.

Agresja i przemoc u osób narcystycznych

Najczęściej u osób z osobowością narcystyczną ujawnia się wrogość. Zwykle jest ona maskowana i usprawiedliwiana przez pozornie racjonalne wyjaśnienia. Agresja u osób narcystycznych początkowo może być rozładowywana na rożne sposoby np. przez wysiłek fizyczny. Gdy te formy zawodzą ujawnia się wprost. Kiedy do głosu dochodzą silne emocje nienawiści i złości z równoczesnym idealizowaniem siebie, wtedy wściekłość i pragnienie zemsty mogą stać się głównym celem życia. Nadwrażliwość na odrzucenie i krytykę prowadzi zwykle do agresji i przemocy. Ofiarami aktów przemocy stają się na ogół bliskie osoby np. członkowie rodziny, znajomi.

Terapia osób narcystycznych

Osoby narcystyczne zazwyczaj nie sztukują pomocy terapeutycznej z własnej woli. Uważają, że ich problemy czy cierpienie wynikają z podłości innych, a nie z ich własnego postępowania. Interwencje terapeutów odbierają jako krytykę, dlatego najczęściej nie chcą i nie potrafią korzystać z pomocy specjalistów. Jeżeli znajdą się jednak w sytuacji terapeutycznej mogą to wykorzystać na swoją korzyść. Daje im to możliwość zaprezentowania się w wyidealizowany sposób, uzyskania podziwu i zmanipulowanie pochwał.

Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości czują się wyjątkowe, pełne zalet i z uprzywilejowaną pozycją. Jednocześnie mają niepewne poczucie własnej wartości. Poszukują podziwu, a ciągłe pozyskiwanie pochwał, nie daje nigdy wystarczającej satysfakcji. Nie potrafią utrzymać związków na dłużej. Ich relacje są niesymetryczne, oczekują od partnera ciągłego zachwytu swoją osobą. W momencie, gdy ludzie zmęczeni taką relacją wycofują się, osoby narcystyczne za ten rozpad winią innych, sobie nie mając nic do zarzucenia.

Joanna Kiszka – psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Górnie


Źródła:

 • Kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych DSM-5, wyd. Edra Urban & Partner, 2018
 • T. Millon, R. Davis i in. „Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie”, Instytut Psychologii Zdrowia, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa 2005;
 • B. Gulla „Gniew, agresja i przemoc w wybranych zaburzeniach psychopatologicznych” Uniwersytet Jagielloński, Biblioteka Jagiellońska, 2020;

Szanowni Państwo,

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym porady prawne i obywatelskie we wszystkich punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa prawnego prowadzonych przez Powiat Rzeszowski będą udzielane na odległość do odwołania.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30 można umówić się na teleporadę pod nr telefonu 882 184 152  lub: e-mailem: pomoc.prawna@powiat.rzeszow.pl

Po umówieniu terminu wizyty prawnik skontaktuje się z Państwem celem udzielenia pomocy.

Informacja o punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu rzeszowskiego w 2021 roku

Usługi będą świadczone każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Na terenie powiatu rzeszowskiego utworzono 7 punktów:
3 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej
i 4 punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Harmonogram działania  punktów w powiecie rzeszowskim w 2021 roku przedstawia się następująco:

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub,
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub,
3a)  nieodpłatną mediację, lub
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Do pobrania:

Semira Kaniuczak - Zastępca Dyrektora Wydziału
Starostwo Powiatowe w Rzeszowie
Wydział Organizacji i Kadr
tel.: +48 17 867 14 69
www: powiat.rzeszow.pl
e-mail: semira.kaniuczak@powiat.rzeszow.pl
adres: ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów

XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci rozpoczęty !

KRUS serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich do udziału w jedenastej już edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Patronat honorowy nad Konkursem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacją Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Tegoroczne hasło konkursowe „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”, dlatego prace konkursowe powinny obrazować wiedzę, którą dzieci zdobyły uczestnicząc w prowadzonych przez KRUS lekcjach o bezpieczeństwie pracy i zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwie rolnym - na temat bezpiecznego zachowania się na terenie obejścia, a także czynności niebezpiecznych, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: I grupa – klasy 0-III szkoły podstawowej ; II grupa – klasy IV-VIII szkoły podstawowej. W konkursie nie mogą brać udziału laureaci szczebla ogólnopolskiego poprzednich edycji konkursu.

Do konkursu uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę plastyczną.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej, w formacie A3, w dowolnej technice, ilustrującej hasło konkursowe.

Dla pogłębienia wiedzy o bezpieczeństwie dzieci na wsi zachęcamy do odwiedzenia strony internetową Kasy, gdzie w zakładce Bezpieczne dziecko w gospodarstwie rolnym, znajduje się m.in. kurs e-learingowy Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy oraz film pt. Gra o zdrowie i bezpieczeństwo.

Wszystkie zgłoszone prace oceni Komisja Konkursowa, która weźmie pod uwagę zgodność pracy z tematyką konkursu, oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu przesłania konkursu oraz walory estetyczne pracy. Najlepsze prace ze wszystkich województw będą oceniane przez Centralną Komisję Konkursową. Laureaci każdego ze szczebli otrzymają nagrody, a finał etapu centralnego będzie miał miejsce w Warszawie, gdzie autorzy najciekawszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody: sprzęt multimedialny ufundowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także zestawy upominków przygotowane przez współorganizatorów oraz firmy współpracujące.

UWAGA! Szkoły, których uczniowie chcą wziąć udział w konkursie, powinny skontaktować się z najbliższą jednostką terenową KRUS, gdzie uzyskają wszystkie niezbędne informacje na temat organizacji eliminacji.

Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 31 marca 2021 r.!

Serdecznie zapraszamy dzieci z województwa podkarpackiego do wzięcia udziału w konkursie. Bliższe informacje można uzyskać pod nr tel. 17 8673419

OR KRUS w Rzeszowie

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej www.krus.gov.pl

Lokalna Strategia Rozwoju, Sprawy organizacyjne

8 lutego 2021 Michał Pępek 

Informujemy, że zgodnie z decyzją Zarządu Stowarzyszenia „Lokalnej Grupy Działania – Lider Dolina Strugu” planowane jest wprowadzenie zmian w kryteriach wyboru operacji.

Wprowadzone zmiany wynikają z wejścia w życie w dniu 10 września 2020 r. przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 oraz Wytycznej nr 7/1/2020 (zastępującej wytyczną nr 6/4/2017) Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie jednolitego i prawidłowego wykonywania przez lokalne grupy działania zadań związanych z realizacją strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, a także zaistniałej sytuacji epidemiologicznej.

Proponowana zmiana dotyczy: zniesienia kryterium dotyczącego dodatkowego zatrudnienia w związku z realizacją projektu. Zgodnie z zapisami w/w Wytycznych w przypadku kryteriów dotyczących rozwoju przedsiębiorczości nie ma obowiązku stosowania kryterium odnoszącego się do tworzenia większej liczby nowych miejsc pracy niż wynika z zapisów PROW 2014-2020.

W związku z sytuacją epidemiologiczną nie możemy przeprowadzić konsultacji społecznych w formie otwartego spotkania z mieszkańcami obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju, dlatego prosimy o kierowanie wszelkiego rodzaju uwag za pomocą poczty elektronicznej z wykorzystaniem załączonego Formularza zgłaszania opinii, uwag, wniosków do dnia 22 lutego 2021 r. na adres:biuro@liderds.ostnet.pl.

Więcej informacji odnośnie zaproponowanej zmiany kryteriów można uzyskać dzwoniąc pod nr. 17 230 10 99.

Propozycja zmian w Lokalnych Kryteriach Wyboru

Formularz zgłaszania uwag

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, w załączeniu przekazuje pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z informacją o  Kampanii #SzczepimySię, która dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-dla-mediow.

Aleksandra Bocheńska-Baran
st. asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia
w PSSE w Rzeszowie

Lider projektu Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego zwraca się z prośbą o zamieszczenie informacji dot. ogłoszenia o zamówieniu publicznym na dostawę fabrycznie nowego sprzętu komputerowego wraz z poniższym linkiem do strony internetowej.
https://bip.podkarpackie.pl/index.php/zamowienia-publiczne/dostawy/5357-or-iv-272-2-66-2020?fbclid=IwAR3AOARmz6iWxf9ta2ASWMU9S-wqmuHqhxEDd57ihi9v4ycBFqjBj5yRG4w

Rzeszowska Agencja Rozwoju regionalnego S.A. zaprasza do udziału w projekcie  pt. „Dostępna praca” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 2020, Działanie 8.1 „Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego -projekty konkursowe

Projekt skierowany jest do osób:

 • z niepełnosprawnością,
 • zamieszkałych na terenie woj. Podkarpackiego,
 • osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym lub kwalifikujących się do objęcia wsparciem Pomocy Społecznej
 • bezrobotnych

Szczególnie premiowane podczas rekrutacji będą osoby:
Osoby korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa
Kobiety
Osoby zamieszkałe  na wsi lub małych miasteczkach do 20 tyś osób.
Osoby do 25 r.ż. bez doświadczenia zawodowego
Osoby nie biorące udziału w projektach/szkoleniach/kursach/stażach w ostatnich 12 miesiącach.
Osoby bez wykształcenia, z wykształceniem podstaw/gimnazjalnym/zawodowym/średnim

W ramach projektu Uczestnicy zostaną objęci kompleksowym wsparciem dającym możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych i podjęcia zatrudnienia  w skład którego wchodzi:

- opracowanie Indywidualnego Planu Działania
- poradnictwo indywidualne i grupowe
- stypendia szkoleniowe
- szkolenia zawodowe wg potrzeb
- 6 miesięczne staże zawodowe
- zwrot kosztów dojazdu na szkolenia
- zwrot kosztów opieki nad osoba zależną

UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST CAŁKOWICIE BEZPŁATNY!

Rekrutacja do I edycji projektu  odbędzie się w terminie od 23 grudnia 2020 do 23 stycznia 2021

Szczegółowe informacje udzielane są w Biurze projektu:
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Ul. Szopena 51 35-959 Rzeszów
Kontakt telefoniczny bądź mailowy:
17 8676 291,  668 517 359
zplesnarowicz@rarr.rzeszow.pl
 https://www.rarr.rzeszow.pl/projekty/dostepna-praca

Informuję, że w dniu dzisiejszym (23.12.2020 r.), zgodnie z Regulaminem naboru wniosków, opublikowane zostały na stronie https://rof.org.pl/listy-uczestnikow-projektu-wymiana-zrodel-ciepla-na-terenie-rof/ :

 • Lista podstawowa dla odbiorców „indywidualnych” – wnioski uszeregowane wg ilości uzyskanych punktów,
 • Lista podstawowa dla odbiorów „indywidualnych” – wnioski uszeregowane w podziale na Gminy (dla ułatwienia identyfikacji),
 • Lista podstawowa dla odbiorców „zbiorowych”  - ciepło sieciowe – wnioski uszeregowane wg ilości uzyskanych punktów,
 • Lista podstawowa dla odbiorców „zbiorowych”  - kotły gazowe – wnioski uszeregowane wg ilości uzyskanych punktów,
 • Zestawienie wniosków odrzuconych ze względu na brak spełnienia kryteriów formalno-prawnych.

dla wniosków zakwalifikowanych do projektu w naborze uzupełniającym.

Plakat ROWES 2020 

Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. zaprasza organizacje pozarządowe i liderów lokalnych społeczności do współpracy w projekcie „ROWES -wsparcie rozwoju sektora ekonomii społecznej w subregionie I".

Dzięki tej współpracy mamy szansę na pobudzenie aktywności osób, grup i instytucji publicznych jak również ożywienie całej społeczności lokalnej. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Projekt jest skierowany do:

 • osób fizycznych;
 • podmiotów ekonomii społecznej;
 • przedsiębiorstw społecznych;
 • instytucji rynku pracy i integracji społecznej;
 • jednostek samorządu terytorialnego.

Oferujemy:

 • Spotkania indywidualne i grupowe z Animatorem - spotkania mogą odbywać się w miejscu zamieszkania uczestników lub w biurach projektu,
 • Spotkania Grup Tworzących Środowisko (minimum 3 osoby)- ich celem jest praca grup nad wspólnym przedsięwzięciem, inicjatywą lub projektem, na rzecz ekonomii społecznej,
 • Organizację wizyt studyjnych dla Grup Tworzących Środowisko: jedno, dwu lub trzydniowych dla grup 15-18 osobowych z noclegami i wyżywieniem.
  W ramach wizyty uczestnicy poznają przedsiębiorstwa społeczne oraz takich lokalnych liderów, których praca i działalność mogą być wzorem do naśladowania oraz inspiracją dla innych.
  Będą też mogli nawiązać nowe znajomości, dzięki którym szybciej i lepiej poznają specyfikę działalności w sferze ekonomii społecznej wpływającej na jakość życia mieszkańców wsi i miast.
 • Organizację warsztatów z zakresu ekonomii społecznej i budowania partnerstw dla Grup Tworzących Środowisko:
  a)podstawowych, jedno, dwu lub trzydniowych, trwających po 6 h dziennie, dla 3-9 osób, którym zapewniamy materiały edukacyjne i zaświadczenie ukończenia warsztatu,
  b) zaawansowanych, jedno, dwu lub trzydniowych, trwających od 6 do 8 h dziennie, którym zapewniamy materiały edukacyjne, catering i zaświadczenie ukończenia warsztatu.

W ramach działań projektowych oferujemy także:

 • doradztwo specjalistyczne (księgowo-podatkowe, marketingowe, osobowe, prawne),
 • wsparcie w zakładaniu nowego podmiotu jak również w ekonomizacji organizacji pozarządowych, polegającej na wprowadzeniu działalności gospodarczej lub odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego,
 • wsparcie finansowe na utworzenie miejsc pracy w nowopowstałych lub istniejących przedsiębiorstwach społecznych (maksymalna kwota wsparcia finansowego na jedno przedsiębiorstwo społeczne wynosi 210 200,00 PLN),
 • wsparcie pomostowe maksymalnie do 12 miesięcy, •pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój.


Kontakt: Biuro w Rzeszowie przy ul. Szopena 51
czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 tel. 17 86 76 277

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
Sekretariat tel.: +48 17 86 76 210

Program "Czyste powietrze"

Informujemy, że można składać wnioski o wydanie zaświadczeń o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia do programu "Czyste Powietrze" w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chmielniku.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 17 22 96 603.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 października 2020 r. w sprawie określenia wzoru żądania wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby fizycznej oraz wzoru tego zaświadczenia (Dz. U. 2020 poz. 1713).

Wniosek - pobierz

 • Wniosek (352,37 kB)

  załączył: Adam Antosz, Administrator dnia 2021-01-12 13:31 Liczba pobrań: 1

Informacja o możliwości skorzystania z pomocy w ramach Programu współfinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielniku informuje, że został ogłoszony nabór wniosków w ramach Programu „ Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej ” – edycja 2021 r.

Program skierowany jest do:

 • dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji orazkonieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
 • osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.

Z programu mogą skorzystać osoby zamieszkałe na terenie gminy Chmielnik.

Wymagane dokumenty:

 • w przypadku dzieci – orzeczenie o niepełnosprawności, w przypadku osób dorosłych – orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne;
 • Karta zgłoszenia do Programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021.

Dokumenty należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chmielniku do 28 grudnia 2020r .

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 17 22 96 603.

www.gov.pl/web/rodzina/komunikat-o-ogloszeniu-programu-asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej---edycja-2022

Informacja o możliwości skorzystania z pomocy w ramach Programu współfinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielniku informuje, że został ogłoszony nabór wniosków w ramach Programu „ Opieka wytchnieniowa ” – edycja 2021 r.

Program skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością oraz osób posiadających orzeczenie 
o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu opieki nad tymi osobami.

Z programu mogą skorzystać osoby zamieszkałe na terenie gminy Chmielnik.

Wymagane dokumenty:

 • w przypadku dzieci – orzeczenie o niepełnosprawności, w przypadku osób dorosłych – orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne;
 • karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – skali FIM, uzupełniona przez lekarza rodzinnego, lekarza rehabilitacji medycznej, fizjoterapeutę, pielęgniarkę; 
 • Karta zgłoszenia do Programu Opieka Wytchnieniowa – edycja 2021.

Dokumenty należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chmielniku do 28 grudnia 2020 r .

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 17 22 96 603.

www.gov.pl/web/rodzina/komunikat-o-ogloszeniu-programu-opieka-wytchnieniowa---edycja-2021

AKTUALIZACJA LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU

W związku z  uruchomieniem procedury związanej z aktualizacją Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanej przez Społeczność na lata 2016-2022 „Lokalnej Grupy Działania”- Lider Dolina Strugu, zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi zmianami oraz wyrażania swoich opinii i komentarzy odnośnie tych propozycji.

Proponowane zmiany wynikają z tzw. różnic kursowych tj. przeliczenia budżetu LSR z PLN na Euro.

W związku z powyższym zmianie uległy m. in. zapisy LSR w zakresie wskaźników, budżetu i planu działania.

Uwagi do niniejszych zmian prosimy zgłaszać do dnia 10 grudnia 2020 r. br. do godz. 12.00 telefonicznie pod numerem tel. 17 230 10 99, lub drogą elektroniczną na adres biuro@liderds.ostnet.pl.

W załączeniu przedkładamy propozycje zmienionych zapisów Lokalnej Strategii Rozwoju.

Lokalna Strategia Rozwoju - aktualizacja 04.12.2020 r.

4 grudnia 2020 Michał Pępek

Plakat Plastik nie do pieca 
Plastik nie do pieca media 

Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku

Problem zanieczyszczenia powietrza doskwiera szczególnie w sezonie grzewczym. Niestety, świadomość negatywnych skutków spalania m.in. plastików w piecach czy przydomowych kotłowniach jest w społeczeństwie ciągle bardzo niska. Dlatego zachęcamy do walki z tymi negatywnymi praktykami poprzez włączenie się do cyklicznej kampanii edukacyjno-społecznej, realizowanej przez Fundację PlasticsEurope Polska pt.

Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”.

W jej ramach przygotowane zostały gotowe materiały (plakaty, spot, informacje), które mogą Państwo bezpłatnie pobrać i rozpowszechniać wśród mieszkańców gminy. Główne przesłanie tej kampanii ma uświadomić lokalnej społeczności, że - spalając plastik - nie tylko marnujemy surowiec do recyklingu, ale także emitujemy do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu, szkodząc sobie i innym.

Więcej informacji w załączniku oraz na https://www.plasticseurope.org/pl/newsroom/aktualnosci/plastik-nie-do-pieca-piec-nie-do-plastiku

Małgorzata Szmuc
Główny specjalista
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Departament Ochrony Środowiska
Oddział instrumentów środowiskowych

m.szmuc@podkarpackie.pl
Tel.  17 743 31 52

MP1 
MP2 

Wsparcie dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej na terenie województwa podkarpackiego poprzez Instrument Finansowy Mikropożyczka. W ramach projektów pn. Mikropożyczka-1 oraz Mikropożyczka-2 udzielane są Jednostkowe Pożyczki dla osób fizycznych. Wnioskodawcami ubiegającymi się o wsparcia w formie Jednostkowej Pożyczki mogą być osoby zamieszkujące teren województwa podkarpackiego w tym osoby:

 • bezrobotne,
 • bierne zawodowo
 • pracujące w wieku 30 lat i więcej (od dnia 30 urodzin), które są zatrudnione na umowach krótkoterminowych lub w ramach umów cywilno-prawnych oraz ich miesięczne zarobki nie przekraczają 120% wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Maksymalna wysokość pożyczki do 80 000 zł.
Maksymalny okres spłaty nie dłuższy niż 84 miesiące.
Możliwość skorzystania z karencji w spłacie rat kapitałowych do 12 miesięcy.
Preferencyjne oprocentowanie: 0,1% w stosunku rocznym.
Brak prowizji oraz dodatkowych opłat.
W ramach pożyczki finansowane mogą być wydatki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej (z wykluczeniem bieżących kosztów prowadzenia firmy).

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o możliwość promocji naszego produktu za Państwa pośrednictwem poprzez umieszczenie materiałów promocyjnych informujących o ww. projektach na Państwa stronie internetowej lub innym widocznym miejscu.

W załączeniu przesyłam plakaty zawierające ogólne informacje.

http://rarr.rzeszow.pl/pozyczki-unijne/mikropozyczka-1/
http://rarr.rzeszow.pl/pozyczki-unijne/mikropozyczka-2/

Maciej Gałas - Biuro Księgowości i Instrumentów Finansowych 

US umow wizyte baner final5 

Umów wizytę w urzędzie skarbowym

Informacja w sprawie uruchomienia przez Krajową Administrację Skarbową usługi "Umów wizytę w urzędzie skarbowym".

Szczegóły w pliku PDF.

Przydatne linki:

https://wizyta.podatki.gov.pl/

https://www.podkarpackie.kas.gov.pl/pierwszy-urzad-skarbowy-w-rzeszowie

Bartosz Wilk
Kierownik Referatu
Referat Przetwarzania Danych (SOB2)
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

„Seniorze – spotkajmy się w sieci” – to hasło kampanii. Realizujemy ją wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Ministerstwem Cyfryzacji. Partnerami działań WIB są Związek Banków Polskich i Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej – prowadzący platformę interenetową ABC Senior.

Link do strony: https://www.wib.org.pl/seniorze-spotkajmy-sie-w-sieci/

PRZYSTANEK WLASNA FIRMA 

Projekt pn. "PRZYSTANEK - WŁASNA FIRMA"

W dniu 09.11.2020 r. firma AMD GROUP rozpoczyna II edycję naboru - rekrutacji do projektu. Wszelkie informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej projektu www.amd-group.pl w zakładce projektowej "Przystanek - własna firma"

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje oraz w załączeniu przesyłamy plakat.

Do projektu zapraszamy:

Osoby bezrobotne oraz bierne zawodowo zamieszkujące teren województwa podkarpackiego w wieku 30 lat i więcej (od dnia 30 urodzin) zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, w tym:

 • Osoby w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj.:
 • Kobiety,
 • Osoby długotrwale bezrobotne,
 • Osoby z niepełnosprawnościami
 • Osoby w wieku 50 lat i więcej,
 • Osoby o niskich kwalifikacjach (osoby z wykształceniem max na poziomie do ISCED 3 włącznie – wykształcenie ponadgimnazjalne)
 • rolnicy i członkowie ich rodzin zarejestrowani jako bezrobotni, których gospodarstwa rolne nie przekraczają 2 hektary przeliczeniowe, zamierzający odejść z rolnictwa (zarejestrowanymi jako osoby bezrobotne w PUP),
 • bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat (nie będący w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy) z zastrzeżeniem, że w ramach projektu niniejsza grupa nie może stanowić więcej niż 20 % ogólnej liczby osób bezrobotnych uczestniczących w projekcie.

W ramach projektu oferujemy:

 • Wsparcie szkoleniowe przed założeniem działalności gospodarczej
 • Jednorazowe bezzwrotne dotacje na założenie działalności gospodarczej w kwocie do 23 050,00 PLN
 • Wsparcie pomostowe finansowe w maksymalnej wysokości 2 000,00 PLN netto/mc przyznawane na okres od 6 do 12 miesięcy

Dodatkowo w ramach projektu Uczestnik otrzymuje:

 • Ubezpieczenie NNW
 • Zwrot kosztów dojazdów na zajęcia szkoleniowe
 • Zwrot kosztów opieki nad dziećmi/osobami zależnymi podczas udziału w szkoleniach grupowych
 • Materiały szkoleniowe oraz Catering podczas zajęć

Iwona Kuźniar
Specjalista ds. wsparcia

2018 Gmina Chmielnik.
Wszelkie prasza zastrzeżone
 • Data aktualizacji: 2023-03-20 11:44
 • |
 • Licznik odwiedzin: 1 324 155