Gmina Chmielnik przystąpiła do projektu LIFE „Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem ubóstwa energetycznego: Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Projekt realizowany jest przez Województwo Podkarpackie – Beneficjenta koordynującego, w partnerstwie z Instytutem Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszeniem „EKOSKOP”, Rzeszowską Agencja Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszeniem na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego, Inovačné Partnerské Centrum oraz 61 gminami z terenu województwa podkarpackiego.
Realizacja projektu planowana jest na lata 2024-2033, a jego głównym celem jest skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza poprzez eliminację istniejących barier na szczeblu lokalnym. Projekt zakłada również wypracowanie i wdrożenie dobrych praktyk oraz mobilizację środków publicznych i prywatnych na rzecz poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej. Inicjatywa będzie obejmować tereny gmin i miast województwa podkarpackiego.
W ramach LIFE (Program Działań na Rzecz Środowiska i Klimatu) Doradca ds. powietrza i energii będzie świadczył fachowe usługi doradztwa w zakresie wymiany starych pieców, tzw. „kopciuchów” na niskoemisyjne, ekologiczne źródła ciepła, jak również odnawialne źródła energii OZE. Mieszkańcom zostaną udzielone informacje w jaki sposób pozyskać dofinasowanie do przeprowadzenia działań związanych z termomodernizacją budynków oraz z jakiej oferty i rozwiązań skorzystać. Doradca będzie udzielał pomocy przy wypełnianiu wniosków związanych z pozyskiwaniem środków na realizację zdiagnozowanych potrzeb z dostępnych programów pomocowych (np. Czyste Powietrze, Mój Prąd, Moje Ciepło). Dodatkowo, projekt zakłada stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy, co ma przyczynić się do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną.
W ramach projektu przewidziane są również kampanie edukacyjno-informacyjne na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na ludzkie zdrowie oraz w zakresie praktycznych aspektów, takich jak dostępne rozwiązania technologiczne i źródła finansowania inwestycji ukierunkowanych na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej.
Budżet projektu: 23 400 000 € = 109 743 660 zł, w tym dofinansowanie Komisji Europejskiej - 60%, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 35%, wkład własny wszystkich partnerów - 5%.
Projekt pn. Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego
z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: „Podkarpackie – żyj i oddychaj” realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.