Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o prowadzonej kampanii informacyjnej dotyczącej rolników, którzy chcą otrzymać płatności dobrostanowe za 2024 r. Każdy, kto zdecydował się na skorzystanie z ekoschematu Dobrostan zwierząt, ma obowiązek odbyć szkolenie z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej w terminie do 14 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej.
Bezpłatne szkolenia organizują jednostki doradztwa rolniczego, w tym Centralny Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Aby odbyć szkolenie pt. "Metody ograniczające stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej- szkolenie dla beneficjentów ekoschematu "Dobrostan zwierząt", należy odwiedzić stronę internetową http://szkoleniedlarolnika.pl Dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia jest zaświadczenie zawierające tematykę, wymiar godzin, datę odbycia szkolenia oraz informacje o organizatorze.
Zaświadczenie należy złożyć za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR eWniosek Plus lub kierownikowi biura powiatowego do 21 marca roku następującego po roku, w którym złożono wniosek o płatność dobrostanową.
Zgodnie z paragrafem 48 ust. 7b rozporządzenia dobrostanowego, w przypadku nieodbycia szkolenia, nakłada się karę wynoszącą 30 % przysługującej płatności dobrostanowej.
- Autor: admin
- Kategoria: Rolnictwo
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie informuje iż, w dniu 10 stycznia 2025 r. stwierdzone ognisko pryszczycy w Niemczech.
W związku z tym, że pryszczyca jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz a jej wystąpienie powoduje zawsze ogromne straty ekonomiczne dla kraju oraz hodowców zwierząt Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie w załączeniu przesyła ulotkę Głównego Lekarza Weterynarii skierowaną dla posiadaczy bydła, owiec, kóz, świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych na temat pryszczycy:
INFORMACJA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII
DLA POSIADACZY BYDŁA, OWIEC, KOZ, ŚWIŃ ORAZ INNYCH ZWIERZĄT PARZYSTOKOPYTNYCH
NA TEMAT PRYSZCZYCY
Pryszczyca (Foot and mouth disese – FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz.
- Autor: admin
- Kategoria: Rolnictwo
Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Wywoływane przez nią straty wynikają nie tylko z faktu, że wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Kraj, w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, ale niestety również (w zależności od umów bilateralnych) z obszaru całego państwa. Generuje to bardzo wymierne straty finansowe. Grypa może występować u wszystkich gatunków drobiu i wielu gatunków H dzikich ptaków. Niekiedy zakażeniu może ulec też człowiek, ale są to sytuacje bardzo rzadkie i w praktyce ograniczone do Azji i Afryki. Potencjał zoonotyczny (tzn. stopień zagrożenia dla zdrowia człowieka) wirusów grypy ptaków występujących w ostatnich latach w Europie jest niski, ale obserwowane są pewne oznaki wskazujące na stopniowy wzrost poziomu adaptacji dla ssaków, o czym świadczą przypadki u lisów i fok w kilku państwach Starego Kontynentu. W sezonie 2020/2021 zgłoszono też kilka przypadków zakażeń wirusem H5N8 u pracowników H ferm w Rosji, w większości bezobjawowych. W przypadkach podejrzeń i potwierdzonych ognisk grypy ptaków, osoby z grup ryzyka, tzn. hodowcy, lekarze weterynarii, osoby biorące udział w zwalczaniu choroby oraz pracownicy zakładów utylizacyjnych, muszą stosować środki ochrony indywidualnej, tj. odzież ochronną, maski, gogle oraz rękawice.
- Autor: Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy
- Kategoria: Rolnictwo
Dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jesień zawsze była okresem szczególnie intensywnych działań, m.in. dlatego, że w drugiej połowie października tradycyjnie rozpoczynają się wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich i obszarowych. Ta pomoc finansowa trafia do najszerszego grona beneficjentów – w tym roku ubiega się o nią 1,214 mln rolników. Wśród nich są też poszkodowani w wyniku powodzi, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia.
- Autor: Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie
- Kategoria: Rolnictwo