Okręgowy Urząd Górniczy w Krośnie w ramach działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie wydobywania kopalin i wyeliminowania procederu prowadzenia eksploatacji bez wymaganej koncesji przedstawia poniższą informację.
Nielegalna eksploatacja kopalin w ostatnich latach stała się przedmiotem wielu postępowań, które w większości kończyły się ustaleniem opłaty podwyższonej, na podstawie art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (t.j.:Dz.U.2023.633 ze zm.). Być może, z powodu braku odpowiednich informacji, wydobycie kopaliny na swoje potrzeby z własnych nieruchomości, dla niektórych mieszkańców kończyło się „boleśnie" bo ustaleniem takiej opłaty, a powodem był np. brak wcześniejszego zgłoszenia zamiaru wydobycia kopaliny.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, możliwe jest wydobywanie bez koncesji piasków i żwirów, przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego), jeżeli jednocześnie wydobycie:
1. będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych,
2. nie przekroczy 10 m3 w roku kalendarzowym,
3. nie naruszy przeznaczenia nieruchomości.
Warunkiem legalności takiej działalności jest zawiadomienie na piśmie z 7-dniowym wyprzedzeniem organu nadzoru górniczego, określające lokalizację zamierzonych robót oraz zamierzony czas ich wykonywania (wzór formularza w załączeniu). W innym przypadku wymagana jest koncesja na wydobywanie kopalin. Nielegalna eksploatacja kopalin skutkuje naliczeniem opłaty podwyższonej w wysokości czterdziestokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej.
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW NR 1/2024
z dnia 8 lipca 2024 r.
„Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu” ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
w zakresie: Kształtowanie przestrzeni publicznej na cele społeczne.
Szukasz pomocy lub wsparcia prawnego w trudnej sprawie? Nie stać Cię na skorzystanie z usług kancelarii prawnej i nie masz się do kogo zwrócić o pomoc? Zapraszamy do korzystania z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Rzeszowskiego.
Znajdziesz tam profesjonalną i darmową pomoc radców prawnych, adwokatów, mediatorów oraz osób zajmujących się poradnictwem obywatelskim. Pomoc świadczona jest na podstawie ustawy z dnia
5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Z nieodpłatnej pomocy skorzystać może KAŻDA OSOBA FIZYCZNA, PO ZŁOŻENIU OŚWIADCZENIA, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to warunkiem skorzystania z pomocy jest dodatkowe oświadczenie, że w ciągu ostatniego roku nie zatrudniałeś innych osób oraz zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis.
Obowiązuje rejestracja na porady za pośrednictwem urzędu starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu. Elektroniczny ogólnopolski system rejestracji działa na stronie zapisy-np.ms.gov.pl.
NPP i NPO obejmuje także świadczenie nieodpłatnej mediacji (jeśli nie skierował do niej sąd lub inny podmiot). Możesz liczyć na:
Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.sc.org.pl/ukraina/nieodplatna-pomoc-prawna-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Для отримання додаткової інформації відвідайте: www.sc.org.pl/ukraina/nieodplatna-pomoc-prawna-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Liczba dzieci, które wymagają opieki zastępczej jest bardzo duża, a liczba istniejących rodzin zastępczych jest wciąż niewystarczająca. Dlatego też, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej prowadzi nabór na kandydatów na rodziny zastępcze na terenie powiatu rzeszowskiego. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, tych którzy mają wątpliwości oraz tych którzy są ciekawi czym jest rodzicielstwo zastępcze do kontaktu, chętnie udzielimy wszelkich informacje.
Urząd Gminy Chmielnik
36-016 Chmielnik 50
NIP: 8131080601
REGON: 000538840
Dane kontaktowe:
tel. 172296606
fax 172296600
e-mail: sekretariat@chmielnik.pl
Adres skrytki ePuap:
/s996rvp8do/skrytka
Godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:15 - 15:15
Gmina Chmielnik
36-016 Chmielnik 50
NIP: 8133301503
REGON: 690582051
Strona internetowa:
chmielnik.pl
Biuletyn Informacji Publicznej:
bip.chmielnik.pl
Strona Urzędu Gminy Chmielnik wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.